fbpx

Organiczna kładka nad mostem. Powstała z myślą o zwierzętach

W stolicy Australii powstał nietypowy projekt. Za sprawą inicjatywy obywatelskiej i świetnej pracy studia cx landscape, istniejący od 1936 roku most zmienił się nie do poznania.

Przejście wybudowano nad jeziorem, które jest sztucznym zbiornikiem zaporowym wykopanym w latach 30 ubiegłego wieku. W wyniku budowy zapory zalewisko oddzieliło od siebie na ponad 70 lat dwa rezerwaty, co miało negatywny wpływ na populacje zwierząt i roślin w okolicy. Jedynym łącznikiem między nimi jest most, który powstał w 1936 roku, jednak całkowicie nie nadaje się on jako przejście dla zwierząt. A pod kołami jeżdżących tam aut zginęły już setki australijskich zwierzaków.

Miasto w ramach konsultacji obywatelskich postanowiło ponownie połączyć rezerwaty, jednak nie za pomocą mostu, a zielonej kładki, którą w całości pokryją rośliny. Kładka jest o tyle nietypowa, że na jej powierzchni powstaną niemal wszystkie australijskie strefy roślinne, od bagiennej, w której będą żyły ptaki brodzące i niewielkie ssaki, po miododajne polany kwietne i wysokie drzewa dla ptaków latających, czy ssaków żyjących na drzewach.

Dodatkową zaletą kładki jest jej zagięty kształt przypominający wstęgę. Według ekologów, taki właśnie kształt mostu ma duży wpływ na to, jak odbierają go zwierzęta.

Przejście w najwęższym punkcie będzie miało 30 metrów szerokości, natomiast w najszerszym ponad 100 metrów, co sprawia, że zwierzęta bez problemu i stresu będą mogły przedostać się na drugą stronę.

Pod zieloną kładką w dalszym ciągu będzie znajdował się most dla samochodów, rozbudowano go jednak o dodatkowe miejsca dla pieszych i rowerzystów. Dodano także przyległą do niego niewielką wyspę, która ma być miejscem odpoczynku dla mieszkańców.

Korytarz pod kładką pokryją malowidła, które odwołują się do kultury Aborygenów, zamieszkujących dawniej te tereny. Podsumowując, Australijczykom udało się zadowolić wszystkich – pieszych, kierowców i zwierzęta.

One thought on “Organiczna kładka nad mostem. Powstała z myślą o zwierzętach

Dodaj komentarz