fbpx

Włosi chcą mieć własne ogródki działkowe. Zainteresowanie wzrosło o 30 proc.

Podczas pandemii coraz więcej osób inwestuje we własne ogródki działkowe. Tak jest między innymi w rzymskich parkach – Tre Fontane oraz Caffarella. W tym drugim zabrakło już przestrzeni do rozdysponowania.

Do stowarzyszenia dzielnicy Mantagnola, które opiekuje się ogródkami w parku Tre Fontane, wpływa coraz więcej wniosków o przyznanie małych kawałków ziemi pod prywatne działki. Co ciekawe, najwięcej zainteresowanych to osoby w przedziale wiekowym 20-30 lat -młodych zachęca nie tylko wizja uprawiania własnych warzyw, ale również przestrzeń wspólna, która wynosi 23 tys. m2. Ludzie pracują tam razem – sprzątają, sieją, koszą, dbają o wywóz śmieci. Dla wielu to jedyna okazja, by znów poczuć się częścią sieci społecznej lub wspólnoty.

-Od początku lockdownu do dzisiaj wniosków od osób zainteresowanych przybyło o 30 proc. – powiedział Andrea Messori z sieci stowarzyszeń działkowców.

Co więcej, wniosków jest tyle, że od niedawna zarząd odpowiada na prośby odmownie. W parku Caffarella nie ma obecnie wolnej przestrzeni na kolejne zagospodarowania działkowe – które wynoszą 50 m2 na rodzinę.

Popularność ogródków miejskich w Rzymie znacząco wzrosła przez ostatnią dekadę. Włosi zaczęli kupować nieużytki lub zaniedbane ogrody i doprowadzać je do porządku. To z kolei wymusiło potrzebę powstania komitetów osiedlowych i stowarzyszeń działkowych. W ostatnim roku tendencja ta wzrosła jeszcze bardziej, a zarządcy prognozują kolejny wzrost. Lockdown dotknął wiele publicznych miejsc, w których Włosi z upodobaniem spędzali czas wolny – w tym lokali gastronomicznych, kin, muzeów czy galerii. Również wiele imprez zostało odwołanych, a zagraniczne wycieczki zostały przełożone na bliżej nieokreślony termin. Nic dziwnego, że mieszkańcy Wiecznego Miasta szukają nowych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Od roku można zaobserwować coraz większą popularność aktywności na świeżym powietrzu. Kontakt z naturą ma działanie uspokajające, a prace w ziemi angażują umysł.

ogródki

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: niezalezna.pl

 

 

 

Dodaj komentarz