fbpx

Nie masz pieniędzy na opłacenie posiłku? Nie ma problemu – wystarczy popracować 50 minut

33- letnia Sekai Kobayashi opracowała ciekawą receptę na walkę z głodem. Właścicielka postanowiła pomóc biedniejszym klientom swojej restauracji Mirai Shokudo w Tokio.

„Oferujemy posiłki w zamian za 50 minut pracy w restauracji. Wymyśliłam ten system, chcąc pomóc głodnym ludziom, którzy normalnie nie mogą zjeść w lokalu, ponieważ nie nie mają na to pieniędzy”.

W restauracji nie ma innych pracowników zatrudnionych na stałe, właścicielka pracuje przez 12 godzin, resztę obsługi zapewniają klienci, którzy chcą odpracować posiłki. Ich zadania to serwowanie dań, nakrywanie do stołów, zmywanie i inne zajęcia, typowe dla prowadzenia restauracji.

Do tej pory ponad 500 osób, w tym spora ilość studentów wyższych uczelni, zdecydowało się odpracować w ten sposób posiłek. W zamian za pracę, można również otrzymać specjalny kupon, który może być zrealizowany w innym terminie przez dowolną osobę.

Pani Kobayashi otworzyła restaurację dwa lata temu w dzielnicy Jinbocho, jej założeniem było stworzenie miejsca, w którym wszyscy będą mile widziani.

„Dzięki różnym metodom, zachowałam również zyskowność firmy” – mówi o swoim biznesie, gdzie codzienny lunch kosztuje ok 900 jenów (niecałe 40 zł).

Inspiracja do założenia własnej jadłodajni przyszła całkiem przypadkowo. Firma w której pracowała posiadała kuchnię biurową, w której każdy mógł przygotowywać i zjeść posiłek.

„Moi koledzy bardzo lubili obiady, które dla nich przygotowywałam. To skłoniło mnie do zastanowienia się nad otwarciem mojej własnego lokalu gastronomicznego” – wspomina.

Przed otwarciem Mirai Shokudo przystąpiła do szkolenia zawodowego w jednej z większych sieci restauracji, oraz w innych miejscach. Jednak jej wykształcenie inżynierskie również okazało się przydatne.

„Aby zarządzać swoją restauracją, wykorzystałam model używany w tworzeniu oprogramowania open-source, dzięki któremu projekt jest bezpłatnie udostępniany użytkownikom, tak aby każdy mógł go udoskonalić.”

„Zamieściłam biznes plan i finanse restauracji na stronie internetowej, dzięki czemu mogę zebrać opinie na temat tego, jakie wprowadzić ulepszenia. Informacje te są również dostępne dla tych, którzy chcą otworzyć własny biznes.”

„Dzielenie się czymś z innymi oznacza wspieranie ambitnych osób. To jest podstawą mojego podejścia do pracy.” – powiedziała.

Od jakiegoś czasu w restauracji regularnie pomaga 56-letni były nauczyciel.

„To ekscytująca praca, ponieważ za każdym razem pracuję z nową osobą. Interesujące jest wypracowanie dobrych relacji i współpraca z innymi.” – powiedziała kobieta, która ma nadzieję rozpocząć nową karierę w przemyśle spożywczym.

Źródło: straitstimes.com

Dodaj komentarz