fbpx

Czy post jest dobry dla naszego zdrowia? Warto poznać za i przeciw

Post to najstarsza, najtańsza i prawdopodobnie jedna z najskuteczniejszych strategii leczniczych znanych ludzkości. Wszyscy nasi przodkowie praktykowali jakąś formę postu, poważanego przez wielu mędrców i w wielu kulturach za swoje korzyści fizyczne, umysłowe, emocjonalne i duchowe.

Nasi przodkowie nie mieli lodówek i nie znali współczesnych sposobów przechowywania żywności, więc kiedy upolowali zwierzę lub zebrali plony, ucztowali całymi dniami, aż do wyczerpania zasobów.

Taką właśnie cykliczność okresów ucztowania i głodu mamy wpisaną w DNA. Nasz organizm ukierunkowany jest na przetrwanie i potrafi wytrzymać długi czas bez jedzenia. Gdybyśmy musieli jeść codziennie (a co dopiero kilka razy dziennie), ludzkość nie przetrwałaby swoich początków.

Wydaje się jednak, że gdy ludzie wreszcie przystosowali się i rozwiązali problem braku pożywienia dzięki udomowieniu zwierząt i rolnictwu, część nadal postanowiła stosować posty dla ich odczuwalnych korzyści zdrowotnych.

Pradawni wojownicy i łowcy rozumieli nawet, że mieli więcej energii i siły oraz lepszą wytrzymałość, gdy szli na wojnę lub polowanie na czczo. Odczuwali większe „łaknienie” i mieli lepszą koncentrację.

Współczesna nauka odkryła przypadkiem ogromne zalety poszczenia potwierdzające odczucia naszych przodków. Liczne badania dowodzą, że post regeneruje układ immunologiczny, przywraca witalność niemal każdej komórki organizmu i działa korzystnie na psychikę. Daje zdrowie, wydłuża życie i co ważne… jest za darmo.

WAŻNE:

Post to NIE głodzenie się

Na samym początku trzeba odczarować pewien mit… Post i głodzenie się to nie to samo. Tak naprawdę należy rozróżnić trzy istotne zagadnienia, zanim przejdziemy do sedna: ograniczanie kalorii – post – głodzenie się

Ograniczanie kalorii to po prostu spożywanie mniejszej ilości kalorii dziennie, niż potrzebuje organizm. Przez wiele lat stanowiło główną podstawę programów utraty wagi. Wykazano, że ograniczanie kalorii niesie wiele korzyści zdrowotnych i wydłuża życie niemal wszystkich gatunków.

Post oznacza okres, w którym spożywa się zero kalorii. Na przykład, niemal wszyscy pościmy w trakcie snu! Istnieje wiele rodzajów postu, jednak szczególnie popularny jest post przerywany, nazywany też jedzeniem w określonym czasie. Większość rodzajów postu powoduje, że organizm zbliża się do stanu ketozy, a samo ograniczenie kalorii niekoniecznie tak działa.

Głodzenie się ma miejsce, gdy organizm przyjmuje niewiele kalorii przez dłuższy okres i nie jest w stanie podtrzymać normalnych procesów metabolicznych.

Oznaki zagłodzenia obejmują poczucie słabości, utratę masy mięśniowej, apatię i utratę miesiączki u kobiet. W odróżnieniu od stanu zagłodzenia, podczas postu ludzie zwykle odczuwają przypływ energii i przy dostarczaniu odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych całkiem nieźle utrzymują masę mięśniową.

Na rynek wydawniczy w Polsce trafiło właśnie doskonałe opracowanie dotyczące postów.  W swojej książce Lecznicza moc postu dr David Jockers zabiera czytelnika w podróż, która pomoże mu zrozumieć historię i praktyczne zastosowanie postu, żeby poprawić jakość swojego życia i zdrowia.
Czytelnik zapozna się z faktami naukowymi nt. takich zagadnień, jak zwiększenie wrażliwości na insulinę, wyregulowanie hormonów, spalanie tłuszczu oraz aktywizowanie komórek macierzystych. Dowie się, co obiecuje post w zakresie zapobiegania i leczenia tak poważnych chorób jak nowotwory, schorzenia autoimmunologiczne, problemy trawienne oraz choroby neurodegeneracyjne.
W książce zostaną omówione liczne badania i praktyczne zastosowania codziennego postu przerywanego, postu częściowego oraz różnych form postu długiego.
Książka ma zainspirować i zmotywować do stylu życia bazującego na poście, przy jednoczesnym odnajdywaniu przyjemności w smacznych i zdrowych posiłkach spożywanych w odpowiednich porach, tak żeby usprawnić elastyczność metaboliczną i wydajność energetyczną, co umożliwi spalanie tłuszczu oraz zapewni energię na cały dzień.

Z książki dowiesz się

  • Jakie są podstawowe korzyści ze stosowania postu (zarówno krótkiego jak i dłuższego)
  • Jakie są główne mity dotyczące postu i jakie są fakty w tej dziedzinie
  • Czym są posty przerywane, częściowe i długie i jak dokładnie przebiegają
  • Czy post potrafi przywrócić wrażliwość na insulinę, odwrócić insulinooporność i zapobiec cukrzycy
  • Dlaczego post jest nazywany nadzwyczajnym środkiem przeciwzapalnym
  • Jakie jest zastosowanie postu w chorobach przewlekłych (nowotwory, problemy trawienne i metaboliczne, choroby autoimmunologiczne i neurodegeneracyjne)
  • Jak zaczynać i kończyć poszczególne rodzaje postów
  • Jak rozwiązywać problemy (dyskomfort, zmęczenie, rozdrażnienie itp.) pojawiające się w trakcie postu

 

Źródło – materiały własne

One thought on “Czy post jest dobry dla naszego zdrowia? Warto poznać za i przeciw

Dodaj komentarz