fbpx

Deborah Alma -poetka otwiera specjalną “aptekę” z książkami, żeby wspierać dobre samopoczucie innych

Nauczyciele literatury z Uniwersytetu Keele otwierają innowacyjną “Aptekę Poetycką”, by zapewnić “pierwszą pomoc” w postaci książek, jako metodę na wspieranie zdrowia psychicznego i zaznajomienie lokalnej społeczności z korzyściami terapeutycznymi płynącymi z poezji.

W to przedsięwzięcie zaangażowali się Deborah Alma, “Poetka Ratunkowa”, wykładowczyni w zakresie twórczego pisania na Uniwersytecie Keele, oraz starszy wykładowca i poeta, James Sheard. Ich celem było zaprezentowanie poezji w nowatorski sposób, skupiając się na jej wpływie na dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne.

“Apteka Poetycka” mieści się w wiktoriańskim sklepie przy głównej ulicy w miejscowości Bishop’s Castle w hrabstwie Shropshire. W czwartek 3 października odbyła się tam impreza inauguracyjna, natomiast Apteka została oficjalnie otwarta dla odwiedzających w piątek 4 października.

Wspierana przez Arts Council, instytucję dotującą działalność kulturalną, Apteka Poetycka oferuje bezpłatne konsultacje w piątki. Oprócz tego będą odbywać się tam także kursy poezji oraz seria specjalistycznych zajęć, na których działalność kreatywna będzie wykorzystywana jako sposób radzenia sobie z trudnościami i traumą.

Apteka po 5-miesięcznym remoncie stanie się także nowym ośrodkiem poezji i twórczego pisania, kładąc szczególny nacisk na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie, co będzie sprzyjać tworzeniu się silnych więzi wśród społeczności lokalnej.

Odwiedzający będą mogli szukać dzieł na podstawie swojego samopoczucia, znajdując książki, materiały piśmienne, upominki i prace lokalnych artystów w zależności od nastroju – od “Spraw Sercowych” po “Kiedy Świat Wydaje się Być Zbyt Przytłaczający”.

“Aptekarz” będzie w pobliżu, by w razie potrzeby doradzić wybór “lekarstwa” na skomplikowaną mieszankę uczuciową, a także aby przeprowadzić pomocną konsultację w wyznaczonym pokoju do rozmów.

Deborah Alma, Poetka Ratunkowa, mówi: “Wierzymy, że poezja jest w stanie wpłynąć na nasz nastrój, a także na wiele sposobów wesprzeć nasze samopoczucie. Nasza Apteka Poetycka to sposób na zgromadzenie w jednym miejscu poezji w celach terapeutycznych, ze szczególnym naciskiem na dobre samopoczucie i włączanie do życia społecznego osób, które mogą być z niego wykluczone.”

Apteka będzie otwarta od wtorku do soboty w godzinach 10-17 oraz w niedziele od 10 do 16. Można będzie umówić się na półgodzinne, darmowe konsultacje w piątkowe popołudnie, lub w cenie 15 funtów w inne dni.

 

Źródło: keele.ac.uk

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz