fbpx

Warszawskie liceum ogólnokształcące utworzyło klasę kawalerii konnej

Warszawskie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego otworzyło pierwszą w kraju klasę kawalerii konnej. Interesująco, zgłoszenia do rekrutacji nadesłało więcej dziewcząt niż chłopców.

Liceum na warszawskiej Pradze, które prowadzi dyrektor Izabela Nowak-Piłka, zdobyło rozgłos dzięki swoim klasom mundurowym. Inicjatywa ta rozpoczęła się w 2012 roku.

— Jak miałam pisać koncepcję pracy szkoły, to zaczęłam się zastanawiać, co w tej koncepcji ująć. Piłsudski skojarzył mi się z mundurem, a wtedy zaczęły powstawać klasy wojskowe. Pomyślałam, że może spróbować utworzyć klasy wojskowe, ale też policyjne — podkreśliła Izabela Nowak-Piłka.

Nowak-Piłka przekształciła swoją wizję w rzeczywistość, współpracując z rzecznikiem policji w celu stworzenia klas policyjnych i wojskowych. Po upływie dwóch lat szkoła zawarła umowę z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, co zaowocowało utworzeniem pierwszej w Polsce klasy stewardes i stewardów. W 2022 roku, w ramach porozumienia z Krajową Administracją Skarbową, liceum rozpoczęło działalność pierwszej klasy celno-skarbowej na Mazowszu.

Skąd wziął się koncept klasy kawalerii konnej? — Piłsudski jest kojarzony z Kasztanką, więc stąd te konie — wyjaśniła dyrektor.

Liceum utrzymuje ścisłe kontakty z 1. Pułkiem Ułanów Krechowieckich Bolesława Mościckiego. “Regularnie odwiedzamy tamtejsze tereny, motywując młodzież do nauki jazdy konnej. Pomyślałam, że skoro tak często tam bywamy, to moglibyśmy utworzyć klasę o takim profilu. Do projektu dołączyła Fundacja ‘Polska Galopem’, która zdobyła dodatkowe fundusze na ten cel” – wyjaśniła dyrektor. Dodała, że dzięki nowatorskiemu podejściu pedagogicznemu, powołali do życia klasę o profilu kawaleryjskim.

Dyrektor Izabela Nowak-Piłka podkreśla, że mimo specjalistycznych klas, ich placówka pozostaje liceum, w którym głównym celem jest przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego.

— Ciągle powtarzam rodzicom, że są szkoły, które podążają za wynikami. My raczej podążamy za pasjami, marzeniami. Chciałabym, aby młodzież odrobinę lubiła szkołę — zaznaczyła dyrektor.

Według dyrektor Nowak-Piłki, program nauczania w klasie kawaleryjskiej nie odbiega od standardowego programu licealnego. Wszystkie przedmioty są realizowane zgodnie z podstawą programową, obejmując wszystkie przedmioty ogólnokształcące. W ramach programu klasa kawaleryjska będzie miała dodatkowo jedną godzinę tygodniowo dedykowaną naukom związanym z końmi, a raz w miesiącu studenci będą mieli możliwość spędzania całego dnia w stajni. Oczywiście, istnieje możliwość indywidualnego korzystania z oferty stajni częściej, jeśli uczeń ma takie życzenie.

Jakie są wymagania dla kandydatów do klasy kawalerii konnej?

Wszystkie klasy w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego są zobowiązane do noszenia mundurów. Poniedziałki są dniem galowym, kiedy uczniowie wszystkich klas ubierają się w eleganckie stroje — chłopcy noszą czarne spodnie z wyraźnym zgięciem i białe koszule z naszywką liceum. W pozostałe dni tygodnia, klasy odróżniają się kolorami t-shirtów: klasa LOT ma kolor błękitny, medyczna czerwony, policyjna granatowy, wojskowa kolor khaki, celnicy noszą zielony, a nowa klasa kawalerii konnej będzie nosiła koszulki w kolorze cappuccino.

Dyrektor Izabela Nowak-Piłka ma nadzieję, że uczniowie klasy kawaleryjskiej będą nosić również furażerki, a po konsultacjach z rodzicami — być może również bryczesy.

Zainteresowanie nowo utworzoną klasą jest duże. Pani dyrektor mówi, że już pierwsza runda zgłoszeń przyniosła wystarczająco dużo kandydatów, aby utworzyć jedną klasę. Zaskoczeniem dla dyrekcji było to, że zgłosiło się więcej dziewczyn.

Przewiduje się, że klasa będzie liczyć od 30 do 32 uczniów. Jednak dyrektor podkreśla, że istnieje możliwość utworzenia nawet dwóch klas, jeżeli zainteresowanie będzie odpowiednio duże.

Co po ukończeniu szkoły?

Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego podkreśla, że po ukończeniu szkoły, absolwenci klasy kawalerii konnej mają wiele ścieżek dalszego rozwoju. Mogą kontynuować edukację na wyższych uczelniach, takich jak Akademia Wychowania Fizycznego (AWF) czy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW).

Również służby publiczne, takie jak Wojsko, Policja, czy Straż Graniczna, mają swoje jednostki konne, które mogą oferować miejsca pracy dla absolwentów.

Jest też wiele możliwości w sektorze prywatnym. Absolwenci mogą zdecydować się na pracę związaną z leczeniem i fizjoterapią koni, mogą stać się masażystami dla koni lub specjalizować się w zachowaniu tych zwierząt jako behawioryści. Możliwością jest również rozpoczęcie działalności jako hodowcy koni.

 

Dodaj komentarz