fbpx

Absolwenci Politechniki Krakowskiej stworzyli najtańsze na świecie urządzenie przetwarzające obrazy na alfabet Braille’a

Innowacyjność i empatia połączyły siły w projekcie dwóch młodych absolwentów Politechniki Krakowskiej. Hubert Orlicki i Bartłomiej Szostak stworzyli najtańsze na świecie urządzenie, które przetwarza obrazy na alfabet Braille’a. To przełomowy krok w dostępie do informacji dla osób niewidomych.

Na świecie tylko 1% książek jest dostępnych dla osób niewidomych w przekładzie na alfabet Braille’a. To duże ograniczenie w dostępie do wiedzy i kultury. Projekt Orlickiego i Szostka ma potencjał, aby tę sytuację zmienić.

Urządzenie zawiera kamerę, która w czasie rzeczywistym gromadzi obrazy. Następnie, przy wsparciu sztucznej inteligencji i specjalistycznych algorytmów, przetwarza je na układ wypustek – zrozumiały dla osób korzystających z alfabeta Braille’a. To rewolucyjne zastosowanie geometrii obrazu i algorytmów na rzecz włączenia społecznego.

Twórcy urządzenia podkreślają, że jego obecna wycena wynosi zaledwie 1000 zł. Dla porównania, najtańsza dotychczas dostępna na rynku technologia to koszt rzędu 14 000 zł. Tym samym, projekt Orlickiego i Szostka stanowi nie tylko technologiczny, ale również ekonomiczny przełom.

Teraz najważniejszym celem jest znalezienie wsparcia, które pozwoli na komercjalizację projektu i uczynienie go dostępnym dla wszystkich potrzebujących. Może to być realny krok naprzód w równości dostępu do informacji dla osób niewidomych.

Stworzenie takiego urządzenia to piękny przykład, jak technologia może służyć społeczeństwu. Teraz najważniejsze, aby ten projekt mógł trafić do osób, które najbardziej go potrzebują.

Dodaj komentarz