fbpx

Jesteś WWO? 7 porad dla wybitnie wrażliwych

Wrażliwość przechodzi dzisiaj rewolucję” – napisała w swojej książce Katarzyna Kucewicz. To dobra wiadomość dla wszystkich wysoko wrażliwych osób (WWO) – badania wskazują, że stanowią aż 20 proc. współczesnego społeczeństwa. Czy ty również jesteś jedna z nich?

Wysoka Wrażliwość nie jest już tematem tabu. Zamiast poczucia zdziwienia czy niewiedzy, dziś budzi zrozumienie i szacunek. To zasługa literatury psychologicznej. Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książek opisujących zjawisko wysokiej wrażliwości, a także pomocne poradniki właściwego obchodzenia się z wrażliwością.

Do tej pory na rynku książkowym pojawiło się co najmniej kilka pozycji opisujących WWO: „Wysoko wrażliwi” Elaine Aron, „Wrażliwość. Dar czy przekleństwo” Sand Ilse czy „Jak być silną i wysoko wrażliwą” Sylvii Harke. Do tego grona dołączyła również polska psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz z książką „Kobiety, które czują za bardzo”. Autorka we wstępie napisała:

Wrażliwość przechodzi dzisiaj rewolucję. Cecha ta, jeszcze niedawno uznawana za oznakę niedojrzałości i egzaltacji, rozumiana jest już znacznie szerzej – jako wyjątkowy dar czucia więcej i głębiej”. Te dwa zdania idealnie oddają charakter WWO. Jeśli należysz to tego wąskiego grona osób (prawdopodobnie 20 proc. społeczeństwa), koniecznie przeczytaj poniższe rady.

Daj sobie czas
Niezależnie od tego, czy chodzi o zakupy spożywcze czy może stoisz przed poważnym życiowym dylematem – będąc osobą wysoko wrażliwą, potrzebujesz dużo czasu, zanim podejmiesz decyzję. Bądź dla siebie wyrozumiała – nie podejmuj ważnych decyzji tylko dlatego, że masz poczucie, że ktoś tego od ciebie wymaga. Daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz.

Dbaj o odosobnienie
Osoby z wysoką wrażliwością potrzebują ładować baterie w ciszy i samotności. Ich zmysły są bardzo wyczulone na bodźce zewnętrzne, więc chwile sam na sam są absolutną koniecznością, żeby zregenerować psychiczne i fizyczne zasoby. Jeżeli jesteś WWO pamiętaj, aby po każdym spotkaniu towarzyskim znaleźć chwilę tylko dla siebie. To nie jest egoizm, ale zwykła, ludzka potrzeba.

Medytacja? A może spacer po lesie?
Jeśli często odczuwasz niepokój, znajdź coś, co pozwoli ci ukoić zszargane nerwy i pomoże zredukować stres. Dla jednych świetnym rozwiązaniem będzie medytacja, dla innych spacer po lesie, czytanie poezji czy słuchanie relaksacyjnej muzyki. Nieważne co wybierzesz – ważne, aby było w zgodzie z tobą.

Pomocne są liczne aplikacje są liczne aplikacje dostępne w internecie – znajdziesz tam i biały szum, i czytanie baśni na dobranoc. Sporo osób docenia relaksującą moc „kolorowanek dla dorosłych”. A może wycisza cię spacer z psem? Czesanie kota grzebieniem? Warto znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, nie dla sąsiadki czy koleżanki; coś, co będzie relaksem kojącym nasze nerwy. Prostym, niewyszukanym, ale skutecznymnapisała w książce Katarzyna Kucewicz.

Nie bój się emocji
Osoby wysoko wrażliwe przeżywają silne emocje nawet pod wpływem mało stresujących sytuacji. Czasem jedno zdanie, obraz lub sytuacja mogą wywołać prawdziwą lawinę smutku, lęku albo złości. Jeśli coś cię zasmuci lub zagniewa – wyraź to! Możesz płakać, krzyknąć lub zapisać uczucia w pamiętniku. Wyrażone emocje są zdrowe – nie powodują napięć w ciele, a dla ciebie będą doskonałym źródłem informacji.

Bądź blisko z ludźmi
Posiadanie bliskich, życzliwych relacji z ludźmi jest szczególnie ważne dla osób wrażliwych. Dzięki temu wiedzą, że mają do kogo zwrócić się po pomoc lub po prostu pobyć z kimś w bezpiecznej ciszy. Jeśli nie posiadasz żadnych bliskich przyjaciół, zachęcamy cię do znalezienia i przyłączenia się do jednej z grup WWO. Znajdziesz je na Facebooku i forach internetowych. Bardzo często uczestnictwo w warsztatach psychologicznych czy artystycznych może przynieść siatkę bliskich osób o podobnej wrażliwości.

Uważaj na zmiany
Przygody, spontaniczne sytuacje i wielkie zmiany mogą budować, ale również wyczerpywać psychicznie. Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz rozważać po trudnym rozstaniu przeprowadzkę do innego kraju czy szukać nowej pracy. Tylko jedna duża zmiana na raz! Inaczej nabawisz się migreny.

Sen i posiłki
Wysoka wrażliwość przekłada się również na fizjologię. Jeśli masz ponad przeciętnie wysoką wrażliwość, istotne jest, abyś dawał sobie prawo i czas na wypoczynek – w twoim przypadku sen jest na wagę złota. Nie zarywaj nocek i nie planuj spotkań towarzyskich w godzinach wieczornych. Podczas snu ładujesz akumulatory, więc w razie niedostatku snu kolejnego dnia możesz być szczególnie drażliwy lub odczuwać lęk. Dbaj o regularne posiłki i pamiętaj, że używki takie jak biały cukier, kawa, alkohol i teina nie służą delikatnemu układowi nerwowemu.

Przytulaj się!
Codziennie – z samym sobą! Każdego wieczora, przed udaniem się na spoczynek pomyśl o sobie z miłością i podziękuj sobie za to, że jesteś. I pamiętaj! Hałaśliwy świat potrzebuje takich wrażliwych ludzi jak ty. Dzięki temu rzeczywistość nabiera wielowymiarowych barw i głębi.

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Dodaj komentarz