fbpx

Piętrowe miejsca w samolotach poprawią komfort latania?

Alejandro Núñez Vicente zaprojektował prototyp piętrowego siedzenia w samolocie, które ma zwiększyć komfort podróży. Pomysł został entuzjastycznie przyjęty przez branżę lotniczą, są jednak osoby, które nie czułyby się komfortowo w klaustrofobicznej przestrzeni.

Innowacyjne rozwiązanie zostało w 2021 roku nominowane do Crystal Cabin Awards — głównej nagrody w branży lotniczej i właśnie jest prezentowany na targach Aircraft Interiors Expo 2022 w Hamburgu, jednych z największych pokazów dla branży lotniczej na świecie. Jak przyznaje twórca piętrowego fotela, 22-letni Alejandro Núñez Vicente, zależy mu na zebraniu opinii osób, które w przyszłości mogłyby korzystać z jego wynalazku.

„Moim celem jest zmiana miejsc w klasie ekonomicznej na lepsze dla wszystkich ludzi, których nie stać na droższe bilety” — powiedział projektant w wywiadzie dla CNN.

Núñez Vicente zaprojektował prototyp z dwoma podobnymi do drabiny stopniami, dzięki którym podróżni mogą wejść na najwyższy poziom. Prototypowe fotele nie poruszają się, ale każde z nich jest ustawione w innej pozycji, aby wskazać, w jaki sposób będzie można je docelowo regulować. Pomiędzy górnym a dolnym poziomem zarezerwowano przestrzeń na bagaż podręczny.

Na piętrowych fotelach pasażer może rozprostować nogi

Pasażerowie z górnego rzędu siedzeń mieliby 1,5 metra do sufitu. Powstanie i wyprostowanie się w takiej przestrzeni może stanowić problem, jednak — zdaniem twórcy projektu — wielu pasażerów nie może się wyprostować już w obecnie istniejących samolotach. Z wyprostowaniem się nie powinni mieć problemu pasażerowie siedzący piętro niżej. Fotele zaprojektowano tak, by mogli również rozprostować nogi. Rozwiązanie ma też zwoje wady, gdyś podróżujący zobaczą przed sobą tylko fotele z piętra wyżej — co stwarza dość klaustrofobiczną przestrzeń.

Nowy fotel początkowo miał być przeznaczony dla samolotów nowej generacji Flying-V, których koncepcja jest opracowywana na Uniwersytecie Technicznym w holenderskim Delft, macierzystej uczelni Núñez Vicente’a. Jednak projektant przekonuje, że projekt mógłby zostać wdrożony również w Boeingu 747, Airbusie A330 lub innym średnim, lub dużym samolocie szerokokadłubowym.
Mimo entuzjastycznego podejścia, twórca projektu zdaje sobie sprawę, że jego wdrożenie może być problematyczne. Przeszkodzić mogą rygorystyczne zasady i przepisy.

Piętrowe fotele zwiększą komfort pasażerów? Internauci mają obawy

— Jednym ze zwrotów, które często słyszę, jest „jeśli coś nie jest zepsute, po co to zmieniać?” I jeśli pasażerowie nadal latają na najgorszych miejscach w klasie ekonomicznej, dlaczego mamy dać im lepszą opcję? To przecież generuje zyski — a to one są ostatecznym celem linii lotniczych, a nie poprawa warunków twojego lotu — mówi Núñez Vicente. I zapewnia, że już teraz pracuje nad ulepszeniem projektu i ma nadzieję na nawiązanie współpracy z linią lotniczą lub producentem siedzeń. Sam porzucił studia magisterskie, by móc w pełni poświęcić się swojemu wynalazkowi.

Źródło: CNN

2 thoughts on “Piętrowe miejsca w samolotach poprawią komfort latania?

Dodaj komentarz