fbpx

Genialna 14-latka z Niska buduje sprzęt medyczny

Kasia Chrapko ma zaledwie 14 lat i wielkie zadatki na zostanie nowym Einsteinem! Wszechstronnie uzdolniona gimnazjalistka z Niska na Podkarpaciu zbudowała sprzęt, dzięki któremu można usłyszeć ludzkie organy!

Młoda uczennica chodzi do 2. klasy gimnazjum, ale wiedzy na temat medycyny mógłby pozazdrościć jej niejeden student, a nawet lekarz. Dziewczynka zgłębia tajniki ludzkiego organizmu i wie, że nie tylko serce swoim biciem wydaje wyraźny dźwięk, ale także inne organy, które można usłyszeć za pomocą specjalistycznej maszyny. Kasia właśnie taki sprzęt zbudowała!

Użyła do tego znanych już od lat wynalazków: oscyloskopu, mikrofonu i lekarskiego stetoskopu. Urządzenie pozwala wychwycić falę dźwiękową wydawaną np. przez trzustkę czy wątrobę. – Każdy z tych organów pracuje na określonej częstotliwości. Jeśli jest chory, będzie wysyłał inny sygnał – wyjaśnia Kasia. Jak zaznacza, maszyna może go pobudzić do właściwej pracy i w ten sposób wspomagać leczenie. To dopiero pomysł i wstęp do wieloletnich badań. – Dla mnie to cel, bo marzę, aby w przyszłości zostać lekarzem – opowiada Kasia Chrapko.

Gimnazjalistka swój wynalazek zgłosiła do konkursu naukowego i zwyciężyła. Jej nowatorska praca za kilka dni zostanie zaprezentowana na światowych targach wynalazczości w Brukseli. Kasia na co dzień jest miłą, uśmiechniętą, skromną dziewczyną. – Jest naszą największą dumą – mówi z uznaniem Renata Partyka, dyrektorka Gimnazjum nr 1 w Nisku.

 

Źródło: fakt.pl

Dodaj komentarz