fbpx

„Super moce” owoców jemioły? Niespodziewane odkrycie naukowców z Niemiec i USA

Naukowcy z McGill University i Max Planck Institute of Colloids and Interfaces odkryli specjalne właściwości klejącej substancji zawartej w owocach jemioły. Okazuje się, że może ona przylegać do skóry oraz różnych materiałów syntetycznych. Wiscyna może znaleźć szerokie zastosowanie zarówno w technice, jak i medycynie.

Owoce jemioły wypełnione są kleistą substancją o nazwie wiscyna. Dzięki niej ta pasożytnicza roślina przykleja się do swoich żywicieli i wrasta w nich. Do tej pory nikt nie zbadał, jakie zastosowanie medyczne i techniczne może mieć wspomniana substancja. Tymczasem najnowsze badania, opublikowane w czasopiśmie naukowym „PNAS Nexus” sugerują, że owoce jemioły mogą zostać użyte w bardzo wielu dziedzinach.

Przypadkowe odkrycie

Jak stwierdził jeden z autorów pracy, odkrycie to było „niemal przypadkowe”.

— Przed przeprowadzką do Niemiec, nigdy nie widziałem jemioły — powiedział Matthew Harrington, starszy autor pracy, profesor nadzwyczajny na Wydziale Chemii Uniwersytetu McGilla.

— Moja córka bawiła się owocami jemioły, którą kupiliśmy na lokalnym jarmarku bożonarodzeniowym. Kiedy zaczęły się do wszystkiego przyklejać, byłem zaintrygowany — opowiadał.

W swoich pracach badawczych naukowiec koncentruje się przede wszystkim na analizach materiałów i klejów, które występują w naturze, i ich możliwych zastosowaniach w codziennym życiu.

Naukowcy odkryli, że dzięki prostej obróbce na mokro włókna wiscyny, które przylegają zarówno do siebie, jak i do innych materiałów, można rozciągać w cienkie nici lub łączyć w trójwymiarowe struktury. Jak dodali, substancja może z powodzeniem sprawdzić się jako uszczelniacz ran i zapewniać lepszą ochronę dla skóry. Tym, co sprawia, że elastyczne włókna są tak interesującym materiałem, jest fakt, że ich zdolność do przyklejania się do praktycznie wszystkiego jest całkowicie odwracalna w warunkach wilgotności.

— Przez trzy dni nosiłem cienką warstwę wiscyny na skórze, aby zaobserwować jej właściwości klejące, a po tym czasie mogłem ją usunąć z palców dzięki zwykłemu pocieraniu o siebie — powiedział Nils Horbelt z Max Planck Institute of Colloids and Interfaces i pierwszy autor pracy.

— Wciąż jednak pozostaje wiele pytań dotyczących tego bardzo niezwykłego materiału — dodał.

Ogromny potencjał

Badacze zamierzają lepiej zrozumieć skład tego niezwykle lepkiego materiału i odtworzenie całego procesu.

— Fakt, że wiscyna może przylegać zarówno do drewna, jak i do skóry czy piór, może wynikać z ewolucji — powiedział Harrington.

— Trudniej jednak wyjaśnić z adaptacyjnego punktu widzenia przyleganie do różnych powierzchni syntetycznych, takich jak tworzywa sztuczne, szkło i stopy metali. Tak więc wiscyna może po prostu reprezentować wszechstronną adhezję, co sprawia, że tak interesujące jest badanie tego, co zachodzi w niej pod względem chemicznym — dodał .

Biorąc pod uwagę doskonałe właściwości wiscyny — w tym jej biodegradowalność — oraz fakt, że jemioła jest bardzo rozpowszechniona, wyniki obserwacji sugerują, że już w niedalekiej przyszłości roślina może być dla nas czymś więcej niż tylko świąteczną ozdobą.

Źródło: sciencedaily.com

Dodaj komentarz