fbpx

Szwajcaria przeprowadzi referendum w sprawie odebrania rządowi uprawnień związanych z lockdownem

W czerwcu Szwajcaria przeprowadzi referendum w sprawie odebrania rządowi uprawnień do wprowadzenia nowych środków blokujących w związku z narastającą debatą krajową na temat praw jednostek.

Financial Times podał, że grupa wyborcza Friends of the Constitution  (Przyjaciele Konstytucji) uruchomiła procedurę, składając petycję z 86000 podpisów (znacznie powyżej 50 000 wymaganych do wywołania ogólnokrajowego głosowania w ramach krajowego systemu demokracji bezpośredniej), wzywającą do ogólnokrajowego głosowania w sprawie uchylenia ustawy o COVID-19 z 2020 r. Nowe głosowanie, które odbędzie się w czerwcu, jest konsekwencją narastającej ogólnokrajowej debaty na temat wpływu przepisów dotyczących koronawirusa na prawa jednostki – podał Financial Times.

Ustawa o Covid-19, uchwalona we wrześniu ubiegłego roku, poważnie poirytowała różne środowiska w Szwajcarii, przyznając rządowi centralnemu nieograniczone uprawnienia do narzucania nie do końca określonych zasad, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Ale teraz może zostać uchylona, co uczyni Szwajcarię pierwszym i jedynym krajem, który pozwoli swoim obywatelom na bezpośrednie głosowanie w sprawie  lockdownu. Co ważne rozstrzygnięcia referendum ogólnokrajowego są wiążące dla rządu.
„Naszym zdaniem [rząd] wykorzystuje pandemię do wprowadzenia większej kontroli i mniej demokracji” – powiedział w rozmowie z Financial Times Christoph Pfluger, członek zarządu Friends of the Constitution, który stoi na czele kampanii. „Długofalowe problemy, które wynikną z tego rodzaju podejścia, będą poważne. Jesteśmy ruchem, który mówi, że zarządzania kryzysowego nie da się obejść bez woli suwerena – ludu. Nie możesz rządzić bez ludzi ”.
 W międzyczasie społeczeństwo zdecydowanie popierało luźniejsze środki, a 55% poinformowało w badaniach statystycznych w listopadzie, że martwi się ograniczeniem ich wolności. Badanie SRF wykazało również, że jedna trzecia respondentów uważa, że ​​godzina policyjna o 23:00 dla barów i restauracji jest zbyt surowa. Ale 18 grudnia, wraz z rosnącą falą infekcji i strachu rozprzestrzeniającym się po Europie, Szwajcaria zamknęła swoje bary, restauracje i obiekty rekreacyjne. Wczoraj zasady zostały rozszerzone o sprzedaż detaliczną nieistotną. W następstwie zmian w zeszłym miesiącu, pan Pfluger powiedział FT, że jego zespół był „zdumiony” poziomem wsparcia, jakie uzyskali dla swojej kampanii w ostatnich tygodniach, co pozwoliło im zebrać tysiące sygnatariuszy.

Szwajcaria  jest jedną z najstarszych demokracji na świecie i kładzie duży nacisk na wolność jednostki, a jego federalna konstytucja zobowiązuje się do ochrony „wolności i praw narodu”.

 

Źródło: businessinsider.com, swissinfo.ch

One thought on “Szwajcaria przeprowadzi referendum w sprawie odebrania rządowi uprawnień związanych z lockdownem

  • 25 sierpnia 2023 at 10:17
    Permalink

    Szwajcaria to chyba jedyny na świecie prawdziwie demokratyczny kraj.

    Reply

Dodaj komentarz