fbpx

Wskazówki, które pozwolą uniknąć ukłucia przez kleszcze

Jak uniknąć ataku kleszczy u psów?

Czworonogi są bardziej narażone na atak kleszczy niż ludzie. Podczas spaceru zwierzęta te niemal cały czas brodzą w trawie czy zaroślach. W sieci znaleźć można informacje o naturalnych metodach odstraszania kleszczy, typu olejki eteryczne czy noszenie nieoszlifowanego bursztynu. Nie ma wiarygodnych badań wskazujących ich skuteczność. W przypadku psów chemiczna ochrona jest najlepszym rozwiązaniem. Wybór środków działających przeciwkleszczowo jest bardzo duży. Psi opiekunowie mają do dyspozycji kilka rozwiązań:

  • najpopularniejszym i wygodnym rozwiązaniem są specjalne obroże zakładane na szyję, np. obroża Foresto. Działa do 8 miesięcy. Poza kleszczami odstrasza też inne psie pasożyty. Jest odporna na warunki atmosferyczne i wodoodporna,
  • krople, których aplikacja powinna być powtarzana powinna około raz na miesiąc,
  • spray, podobnie, jak krople wymaga częstego aplikowania,
  • tabletki, które podane w odpowiedniej ilości (zazwyczaj dwie w określonych odstępach czasu) działają przez cały rok.

Wybór ochrony przeciwkleszczowej dla pupila najlepiej przedyskutować z weterynarzem. Specjalista określi najbardziej pożądane dla danego czworonoga rozwiązanie. Zarówno w przypadku psów, jak i ludzi ogromną ochroną przed niektórymi drobnoustrojami przenoszonymi przez kleszcze są szczepienia.

Jak zapobiec ukąszeniom kleszczy u ludzi?

Ludzie, podobnie jak psy, korzystać mogą ze specjalnych środków przeciwkleszczowych, najczęściej w postaci sprayów. Te dedykowane ludziom mają krótkotrwałe działanie i wymagają aplikacji przed każdym wyjściem do lasu czy innej zielone przestrzeni. W przypadku ludzi dodatkową ochroną przed kleszczami będzie odpowiedni strój. Bez względu na porę roku, gdyż kleszcze są aktywne przez większość miesięcy, na wyjścia do lasu czy parku powinno się zakładać odzież z długimi rękawami i nogawkami. Dobrze, aby ubrania przylegały do ciała, a nie odstawały od niego, stwarzając kleszczom przestrzenie do wejścia. Wskazane są wysokie buty i skarpetki oraz nakrycie głowy, ponieważ kleszcze i tam mogą zaatakować, zwłaszcza dzieci.

Letnią porą doskonałym rozwiązaniem będzie czapka z daszkiem albo chustka. Jaki kolor ubrań wybrać? Kleszcze wolą ciemne obiekty, dlatego zaleca się zakładanie jasnej odzieży. Warto też poruszyć kwestię materiału, bo jak letnią porą, kiedy temperatury dają się we znaki, wytrzymać w długich spodniach czy bluzie z rękawem. Aby zapobiec przegrzaniu ciała, konieczne jest noszenie ubrań wykonanych z naturalnych tkanin. Najlepszym rozwiązaniem jest bawełna. Materiał ten pozwala skórze oddychać, zapewnia stałą cyrkulację powietrza i w odróżnieniu od sztucznych materiałów nie będzie powodować nadmiernego pocenia się. Kleszcze najbardziej lubią przyczepiać się w wilgotne, ciepłe i dobrze ukrwione miejsca.

Pasożyty spotkać można też w przydomowym ogrodzie, więc warto pamiętać o opryskach odstraszających i zasadzać rośliny o takim działaniu, jak np. kocimiętka Faassena, lawenda wąskolistna, złocień dalmatyński. Podczas wyboru zieleni do ogrodu zawsze należy zwrócić uwagę czy nie będą oddziaływały negatywnie na czworonoga.

Dodaj komentarz