fbpx

Leśnicy instalują budki dla nietoperzy

1

Leśnicy z Nadleśnictwa Oborniki Śląskie wraz z Fundacją Przyrodniczą „pro Natura” rozwiesili specjalne skrzynki dla nietoperzy.

Aż 150 skrzynek dla tych latających ssaków pojawiło się w trzech leśnictwach: Pęgów, Osolin i Trzebnica. Niektóre z nich będą pełniły funkcję letnich schronów, dlatego przypominają nieco budki lęgowe dla ptaków.

Lokalizacja skrzynek nie jest przypadkowa. Wywieszono je w pobliżu miejsc, w których leśnicy od kilku lat zmagają się ze szkodami wyrządzonymi przez pędraki chrabąszczy, które żerują na korzeniach młodych drzewek.

Leśnicy chcąc zapewnić ciągłość lasu oraz właściwą ochronę nowo zakładanych upraw, podejmują różne działania, m.in. opryski samolotowe, które wykonuje się w trakcie lotów dorosłych owadów, czyli w połowie maja.

Opryski nie mogą być jednak używane w pobliżu obszarów zamieszkanych, a także dróg czy też cieków wodnych. Dlatego leśnicy z Nadleśnictwa Oborniki Śląskie „zaprosili do współpracy” nietoperze, które chętnie żywią się chrabąszczami. Tym samym w sposób naturalny regulują nadmiernie liczne populacje owadów wyrządzających szkody w lasach.

Nietoperze są jedną z najbardziej zagrożonych grup ssaków, problemem jest m.in. ubywanie naturalnych schronień. Działania pracowników nadleśnictwa mają na celu poprawę warunków ich bytowania w miejscach, gdzie brakuje miejsc mogących służyć za kryjówki.

Leśnicy mają nadzieję, że tym pożytecznym ssakom spodobają się nowe „domki” w lasach i szybko je zasiedlą, a tym samym pomogą w walce ze szkodnikami.

Nie tylko w Nadleśnictwie Oborniki Śląskie nietoperze mogą liczyć na pomoc. Sprzymierzeńcami latających ssaków są również pracownicy nadleśnictw Zdroje oraz Elbląg. W Nadleśnictwie Zdroje (RDLP we Wrocławiu) leśnicy odkopali zasypane wejście do jaskini zwanej Złotą Sztolnią, w której przez wiele lat zimowały nietoperze. Natomiast w Nadleśnictwie Elbląg (RDLP w Gdańsku) w nieużywanej leśnej piwnicy przygotowano noclegownię dla nietoperzy.

Źródło: lasy.gov.pl, fot. Przemysław Wroński

Dodaj komentarz