fbpx

Turecki napój to wybawienie na upały. Ekspresowo chłodzi i nawadnia

W upalne dni poszukujemy sposobów, by chłodzić organizm i uzupełnić tracone podczas potu minerały. Jednym z takich sposobów jest picie tradycyjnego tureckiego napoju o nazwie ayran.

Czym jest ayran?

Ayran to popularny w Turcji napój na bazie wody, jogurtu oraz soli. Ma lekko kwaśny smak, płynną konsystencję i najlepiej smakuje na zimno. Pomaga nie tylko orzeźwić organizm, ale również dostarcza probiotyki, białko oraz elektrolity, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza w gorących klimatach.

Korzyści zdrowotne ayrana

Ayran to nie tylko doskonałe orzeźwienie, ale także bogactwo składników odżywczych. W jednej szklance tego napoju znajduje się m.in. 10 g tłuszczów, 6 g białka i 4 g cukrów. Ayran dostarcza także witaminy, takie jak witamina A, witaminy z grupy B, witamina D oraz elektrolity, takie jak sód, potas, fosfor i cynk.

Co więcej, regularne picie ayrana może pomóc w poprawie zdrowia jamy ustnej, obniżeniu poziomu białka C-reaktywnego (wskaźnik stanu zapalnego) oraz wsparciu naturalnej odporności. Jego niskokaloryczność sprawia, że jest idealny dla osób, które chcą schudnąć. Ayran polecany jest także jako naturalny środek na kaca oraz pomocnik w podnoszeniu koncentracji.

Kiedy unikać ayrana?

Chociaż ayran jest zdrowy dla większości osób, są pewne grupy ludzi, które powinny go unikać. Obejmuje to osoby z nietolerancją laktozy oraz te, które mają alergię na nabiał. Ponadto osoby na diecie niskosodowej powinny unikać dodawania soli do domowego przepisu.

Przygotuj samodzielnie ayran w domu!

Zrobienie ayrana w domu to prosta sprawa. Wystarczy zmieszać 250 g jogurtu z 240 ml wody, dodać szczyptę soli i kostki lodu, a następnie dobrze wszystko wymieszać. Ayran powinien mieć jednolitą, płynną konsystencję.

Podsumowując, ayran to doskonały sposób na orzeźwienie podczas upalnych dni oraz uzupełnienie brakujących minerałów. Jeżeli jeszcze nie próbowaliście tego tradycyjnego tureckiego napoju, warto dać mu szansę!

Dodaj komentarz