fbpx

Uchodźcy z Ukrainy posprzątali park i bulwary w Suwałkach. „Chociaż tak możemy podziękować”

Według szacunków, schronienie przed wojną znalazło w Polsce już ponad 2,3 mln uchodźców z Ukrainy. Wśród tych, którzy trafili do Suwałk, pojawiła się 30-osobowa  grupa, która postanowiła posprzątać teren w ramach „czynu społecznego”. Ukraińcy chcieli w ten sposób podziękować za wszelkie dobro, które otrzymali od Polaków.

Jak informuje portal TVN24, uchodźcy z Ukrainy, którzy trafili do Suwałk, postanowili podziękować Polakom za pomoc i wsparcie. I zrobili to w wyjątkowy sposób. Sami zdecydowali się posprzątać jedne z najbardziej popularnych terenów w mieście.

„Jesteśmy szczęśliwi, że chociaż tak możemy za to podziękować” — mówi Ukrainka, która wzięła udział w akcji.

Z inicjatywą wyszła ponad 30-osobowa grupa uchodźców, którzy uciekli do Polski przed wojną. Ochotnicy posprzątali w Suwałkach dwa popularne tereny: Park Konstytucji 3 Maja oraz nadrzeczne bulwary między ulicami Wojska Polskiego i Noniewicza.

Grupa Ukraińców sama zgłosiła się do władz miasta, aby zapytać, czy może zorganizować tzw. sobotnik.

„Sobotnik na Ukrainie to jest coś takiego jak u nas czyn społeczny. Ukraińcy zaproponowali, w ramach odwdzięczenia się za to, że znaleźli w Suwałkach schronienie i pomoc, że posprzątają nasze miasto” — tłumaczył w rozmowie z TVN24 Kamil Sznel z Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Zarząd Dróg i Zieleni dostarczył 30-osobowej grupie uchodźców odpowiedni sprzęt do sprzątania, do tego rękawice oraz worki.

„Chcieliśmy odwdzięczyć się miastu i ludziom, którzy tu mieszkają za to, że tak nas przyjęli. Dali nam dom, jedzenie, ubrania. Jesteśmy szczęśliwi, że chociaż tak możemy za to podziękować” — zaznacza Irina Kowal z Ukrainy, która, uciekając z zaatakowanej Ukrainy, schronienie znalazła w Suwałkach.

Dodaj komentarz