fbpx

Sukces polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki

Polska reprezentacja zdobyła trzy srebrne oraz jeden brązowy medal podczas XIV Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki (IOAA), którą w tym roku zorganizowała Kolumbia – poinformowało Planetarium Śląskie.

Srebrne medale zdobyli Antoni Skoczypiec, Aleksander Waczyński oraz Jakub Wróbel. Brązowy medal uzyskał Milan Wowra. Natomiast olimpiadę wygrał Maxim Permiakow z Rosji. W konkursie uczestniczyło 250 uczniów.

Tegoroczna edycja Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki ze względu na ogólnoświatowe problemy z COVID-19 odbyła się w formule online. Zadania dla uczestników powstały w Kolumbii i stamtąd koordynowany był przebieg zawodów oraz oceniane prace uczestników.

Dodatkowo każdy z 50 krajów, które wzięły udział, przejął część obowiązków organizacyjnych. W Polsce przeprowadzeniem zawodów zgodnie z międzynarodowym protokołem zajęło się Planetarium Śląskie, które jest także organizatorem krajowej Olimpiady Astronomicznej.

Polską reprezentację stanowiła piątka uczniów, laureatów ogólnopolskiej Olimpiady Astronomicznej. Na czas zawodów, które trwały od 15 do 21 listopada, polską reprezentację gościł hotel Willa Ślązaczka w Wiśle.

Nad konkursem czuwali wyznaczeni opiekunowie, a przebieg był monitorowany przez kamery. W olimpiadzie międzynarodowej są także tzw. liderzy, czyli osoby z danego kraju, które tłumaczą zadania na język danego uczestnika (w tym przypadku na język polski), a później oceniają rozwiązania i dyskutują kwestię ocen z sędziami z Kolumbii.

Polska należy do grona pięciu krajów, które zapoczątkowały Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki. Jedna z jej edycji odbyła się w Chorzowie (w 2011 roku).

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, fot. Planetarium Śląskie

One thought on “Sukces polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki

Dodaj komentarz