fbpx

Susza odkrywa zdumiewające “Stonehenge” w Hiszpanii

Z powodu braku wystarczających opadów, wiele krajów zmaga się z całoroczną suszą. Hiszpania jest jednym z nich. W rezultacie całkiem niedawno odkryto tam Hiszpańskie Stonehenge.

Skupisko starożytnych stojących kamieni pojawiło się w regionie zwanym Extremadura, ponieważ woda na tym terenie znacznie wyparowała. Uważa się, że to Hiszpańskie Stonehenge, lub też Dolmen w Guadalperal, liczy sobie 7 tysięcy lat. Choć susza miała negatywny wpływ na lokalnych mieszkańców, wielu z nich korzysta ile może z tej okazji, chcąc zobaczyć na własne oczy coś, o czym jedynie słyszeli z opowieści swoich dziadków lub na lekcjach w szkole. Istnieje zawsze taka możliwość, że wraz z deszczem to miejsce ponownie zniknie.

Są to pozostałości po starożytnym kręgu, który trochę przypomina pączka typu donut zrobionego z piasku, z ogromnymi kamieniami znajdującymi się w jego centrum.

Według ekspertów, ten kamienny krąg był zbudowany na brzegu rzeki Tagus około 7 tysięcy lat temu. Jednak, podobnie jak większość antycznych zabytków, z czasem uległ zniszczeniu.

Mimo to Angel Castaño, mieszkaniec tego obszaru, przewodzi pewnej grupie, mając nadzieję na przeniesienie tych głazów gdzieś, gdzie będą mogły pozostać nienaruszone. Powiedział w wywiadzie z The Local: “Dorastaliśmy, słysząc o legendzie ukrytej na dnie jeziora, a teraz nareszcie możemy zobaczyć to na własne oczy. Być może pod kamieniami naprawdę zakopano jakieś skarby, jednak dla nas skarbem są teraz same kamienie.”

Sugeruje, że  głazy mogłyby zostać zbadane za pomocą odpowiedniego sprzętu archeologicznego, dzięki czemu można by się o nich dowiedzieć czegoś więcej. Jednak jeżeli spadnie deszcz, ta szansa zniknie bezpowrotnie.

Castaño naprawdę ma nadzieję, że wszyscy potraktują tę sprawę poważnie. Uważa, że ten pomnik przeszłości jest częścią ich historii i muszą go ocalić za wszelką cenę.

 

Źródło: abandonedspaces.co

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

 

Dodaj komentarz