fbpx

Jest dla nas szansa! Prawie 50% lądów na Ziemi nadal bez śladów wpływu człowieka

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez pracowników Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego prawie 50% terenów lądowych na Ziemi jest strefą wolną od wpływu działań ludzkich, czyli przemysłu i urbanizacji. Oznacza to, że udało się zachować dziewicze obszary przyrodnicze na częściach globu niepokrytych lodem, a więc mamy szansę na odwrócenie skutków naszej destrukcyjnej działalności.

Wnioski te oparto na badaniach pisma naukowego „Global Change Biology”. Analizie poddano mapy naturalnych obszarów chronionych. Okazało się, że po wyodrębnieniu terenów miejskich, uprawnych, oraz przemysłowych, prawie połowa ziem nieskutych pokrywą lodową na naszej planecie uchowała wolna od negatywnego wpływu rozwoju cywilizacyjnego.

Nie oznacza to jednak, że możemy osiąść na laurach i przestać przejmować się stanem środowiska naturalnego. Badania dają natomiast cień szansy na to, że jeśli w niedługim czasie podejmiemy działania w celu ochrony ostatnich bastionów przyrody i zaczniemy żyć w sposób przyjazny planecie, uda nam się uratować świat przed katastrofa ekologiczną.

Niepoddane zmianom lądy i morza przyczyniają się do oczyszczania atmosfery i zbiorników wodnych, zapewniają żyzność ziemi, a także umożliwiają owadom zapylanie roślin. Naturalne ekosystemy to dla ludzkości lokata kapitałowa. Wartość korzyści uzyskiwanych ze środowiska naturalnego specjaliści wyceniają na biliony dolarów rocznie.

Oprócz względów czysto ekologicznych, naukowcy dostrzegają w zielonych enklawach potencjał sanitarny.

– Zagrożenie ludzi przez choroby takie, jak COVID-19, można by zmniejszyć dzięki powstrzymaniu handlu dzikimi zwierzętami i zmniejszeniu zakresu, w jakim ludzie zajmują dzikie tereny – stwierdził jeden z autorów opracowania, prof. Andrew Jacobson.

Kwestie te są szczególnie ważne dla przyszłych pokoleń. Obecnie ochroną i nadzorem znajduje się zaledwie 15% lądów i 10 % powierzchni oceanów, naukowcy chcą aby w 2050 roku 50% ziem na naszej planecie funkcjonowała na zasadach podobnych do rezerwatów przyrody. Nie oznacza to całkowitej eliminacji obecności człowieka lub zwierząt hodowlanych. Opieka nad dziewiczymi terenami ma obejmować zrównoważone działania i przemyślane gospodarowanie zasobami naturalnymi.

 

Opracowanie: Kasia Maj

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

 

One thought on “Jest dla nas szansa! Prawie 50% lądów na Ziemi nadal bez śladów wpływu człowieka

  • 30 czerwca 2020 at 10:21
    Permalink

    czyli głównie pustynie? 😛

    Reply

Dodaj komentarz