fbpx

Włoski dom po remoncie szuka opiekunów. Zamieszkają tam za darmo

Włoska miejscowość Sambuca di Sicilia wystawiła jakiś czas temu na sprzedaż domy za 1 euro, by walczyć z wyludnieniem. Haczyk polegał na tym, że wiązało się to z wyremontowaniem budynków, które były w opłakanym stanie. Firma Airbnb kupiła i odnowiła jeden z budynków we Włoszech, teraz szuka opiekunów, którzy zamieszkają w nim za darmo przez rok.

Beztroskie życie w sennym, słonecznym włoskim miasteczku z malowniczymi uliczkami jest dla niektórych spełnieniem marzeń. Niektórzy mieszkańcy Sycylii nie widzą w tym jednak nic specjalnego i wyjeżdża do większych ośrodków. Głównym powodem jest słaba sytuacja gospodarcza i wysokie bezrobocie. W efekcie w miejscowościach położonych w tym regionie pojawia się coraz więcej opuszczonych domów, a niektórym z nich grozi wręcz wyludnienie.

Domy za 1 euro w Sambuca di Sicilia

Chcąc przeciwdziałać problemowi, kilka lat temu władze sycylijskiej miejscowości Sambuca di Sicilia postanowiły wystawić puste domy za 1 euro tym, którzy sprowadzą się na miejsce. Żeby wziąć udział w programie, trzeba było jednak spełnić pewne warunki. Decydujący się na zakup musieli się zobowiązać do wyremontowania domów w ciągu 3 lat, czego gwarantem miał być depozyt w wysokości 5 tysięcy euro.

Nie tylko domy za 1 euro

Program okazał się sukcesem. Sambuca di Sicilia, która w 2016 roku została wybrana najpiękniejszą miejscowością we Włoszech, sprzedała wszystkie 16 domów wystawionych za symboliczną kwotę. Wśród kupujących byli pisarze, dziennikarze, aktorzy i muzycy z całego świata, którzy zachwycili się pięknem Sycylii. To jednak nie wszystko. Akcja przyniosła, miejscowości taki rozgłos, że w krótkim czasie sprzedało się tam ponad 40 kolejnych budynków, ale już po cenach rynkowych. W efekcie podobne akcje zaczęto też organizować w innych miejscowościach we Włoszech i nie tylko.

Airbnb szuka opiekunów swojego domu

Platforma Airbnb postanowiła wykorzystać ten fakt w celach promocyjnych. Firma kupiła jedną z nieruchomości sprzedawanych w Sambuca di Sicilia po cenach rynkowych, wyremontowała ją, a teraz szuka dla niej opiekunów, którzy będą mogli tam zamieszkać przez rok, nie płacąc żadnego czynszu. Osoba lub osoby, które zostaną wybrane przez Airbnb, w zamian za to przez 9 miesięcy będą musiały udostępniać jedną z sypialni klientom platformy, zajmować się ich kwaterowaniem i sprzątaniem po nich oraz odpowiadać na wiadomości potencjalnych gości.

To brzmi opłacanie, bo cała reszta nieruchomości będzie do dyspozycji opiekunów, a mówimy o trzykondygnacyjnym budynku, który został odświeżony przez studio architektury wnętrz Didea łączące lokalne tradycje z nowoczesnym designem. Dodatkowo Airbnb ma też pokryć koszty lotu na miejsce oraz czterech lekcji gotowania włoskich potraw.

Żeby ubiegać się o to stanowisko trzeba mieć co najmniej 18 lat, znać język angielski i być gościnnym  człowiekiem, który lubi przygody. W rekrutacji mogą wziąć udział zarówno osoby samotne, pary, jak i rodzice z dziećmi (maksymalnie z dwójką). Więcej informacji można znalexć tutaj, a poniżej zdjęcia wnętrza.


 

One thought on “Włoski dom po remoncie szuka opiekunów. Zamieszkają tam za darmo

Dodaj komentarz