fbpx

W Australii istnieje całe miasto, funkcjonujące pod ziemią!

Nie bez powodu jadąc do Australii powiemy „I’m going Down Under…”(z ang. w dosłownym tłum. “schodzę na dół”. W Coober Pedy, znajduje się tętniące życiem australijskie miasteczko położone 846 km na północ od Adelaide. Miasteczko to byłoby całkowicie normalne gdyby nie fakt, że… wszyscy jego mieszkańcy żyją pod ziemią…

Na powierzchni miejsce wygląda na całkiem opuszczone. Z zaledwie kilkoma hotelami i polem golfowym rozsianymi po okolicy, miejsce posiada atmosferę dawno opuszczonego miasta. W rzeczywistości mieszka tam około 3500 osób. Po prostu większość z nich (60 procent) mieszka pod powierzchnią – w domach wykopanych w jaskiniach.

Coober Pedy zostało założone w roku 1915, po tym jak odkryto tam obecność opalu. Dziewięćdziesiąt pięć procent światowego wydobycia tego surowca pochodzi właśnie z tego obszaru. Ludzie, którzy przybywali tam, by wydobywać kamienie, wkrótce odkryli, że życie na powierzchni jest dość trudne – z powodu okropnie wysokich i palących temperatur. Latem temperatura przekracza tam często 40 stopni Celsjusza… Problem ten rozwiązywali, budując „ziemianki” w zboczach wzgórz.

100 lat później, oprócz podziemnych domów urządzonych czasem w iście pałacowym stylu, miasto posiada kilka podziemnych hoteli i pensjonatów B&B (W zeszłym roku Coober Pedy Underground B&B wygrał nagrodę na najlepszy pensjonat w Australii). W podziemnym mieście znajduje się też kościół, sklep z pamiątkami, kilka muzeów, kasyno i oczywiście, lokalny pub. Wejścia do wszystkich budynków znajdują się na poziomie gruntu, a wszystkie pomieszczenia są wentylowane pionowym szybem, dzięki czemu utrzymują odpowiednią temperaturę.

Nieco dziwne jest jednak, że niektóre domki mają nawet okna, potrzebne tylko do zawieszania zasłon. Cóż, z pewnością pokochacie te firanki.

Film opowiadający o Coober Pedy:

 

Cała koncepcja brzmi nieźle, ale możemy się tylko domyślać jaki zasięg mają tamtejsze telefony…

 

 

Źródło: metro.co.uk

Tłumaczenie: Joanna MM

 

2 thoughts on “W Australii istnieje całe miasto, funkcjonujące pod ziemią!

  • 3 września 2019 at 16:34
    Permalink

    tylko jaki tam musi być zapach gdy się puszcza bąki ☺

    Reply

Dodaj komentarz