fbpx

Mimi Asher i gang nastolatków

W jaki sposób rodzic zupełnie wyobcowanego dziecka może przywrócić z nim więź? Opowiada o tym historia, wyemitowana na kanale BBC, jako część programu „Songs of Praise”. Film pokazał kobietę, której syn został członkiem jednego z najbardziej znanych gangów w okolicy.

Mimi Asher po raz pierwszy uświadomiła sobie, że jej syn jest w trudnej sytuacji, gdy pewnego dnia zapukał do jej drzwi oficer policji, szukając chłopca i wyjaśniając, że wziął udział w napadzie. Wcześniej w głowie Mimi nie zadzwonił  żaden dzwonek alarmowy i teraz, co całkiem zrozumiałe,  popadła w przygnębienie. Jednak szybko zdała sobie sprawę, że musi coś z tym zrobić. Dotarcie do Michaela nie było łatwe, ponieważ oboje niewiele rozmawiali. Mimi zrozumiała, że jedyna droga do niego prowadzi przez jego przyjaciół.

Kobieta usunęła z mieszkania większość mebli, tworząc w domu dużo miejsca, które   wyposażyła w wygodne krzesła i nowe sprzęty, takie jak stół do bilarda, duży telewizor i system DVD. Potem zaczęła regularnie zapraszać przyjaciół syna, chcąc zapewnić im przestrzeń, w której mogą się zrelaksować i po prostu być sobą.

 60856849 mimiasher

Mimi sukcesywnie poznawała wszystkich członów gangu. Po jakimś czasie stała się prawie jak ich rodzona matka, piorąc im ubrania i dbając, aby w kuchni nie zabrakło czegoś do jedzenia. Każdy odpowie na miłość – mówiła Mimi – a miłość to największa ze wszystkich rzeczy na świecie. Bez względu na to jak bardzo zatwardziali byli ci młodzi ludzie, zareagowali na miłość, którą okazała im ta niezwykła kobieta. W rezultacie jej syn zamienił się z członka gangu w wartościowego członka społeczeństwa.

Michael również doceniał to, co zrobiła jego matka. Moja mama jest mamą dla każdego – mówił. Nie miało znaczenia, że wielu ludzi z sąsiedztwa obgadywało kobietę za otworzenie domu dla nastolatków o podejrzanej reputacji. Dziwili się, gdzie podziała się jej godność. Jednak Michael to rozumiał i tłumaczył – Ludzie nie pojęli siły, która płynęła z otwartości mamy.

Intencja Mimi, żeby nawiązać kontakt z młodymi ludźmi zaowocowała tym, że życie wielu z nich bardzo się zmieniło, a jej własny syn nie wylądował w więzieniu. Jeden z byłych przywódców gangu powiedział o niej – Nazywam ją swoją drugą mamą, i pewnie z pięćdziesięciu moich kumpli nazywa ją tak samo.

Bez względu, czy tym co otwiera cię na miłość do swojego dziecka jest twoja wiara, przekonanie o wartości ludzkiego życia, czy zwyczajny fakt, że sprowadziłeś je na świat – w zdrowym wychowywaniu kontakt i więź są najważniejsze.

Te i wiele podobnych historii zostało opisanych w książce dr Shefali Tsabary – Bez Kontroli (wydawnictwo Biały Wiatr – www.bialywiatr.com)

10949715 336617006543010 6460603855340349573 n

Dodaj komentarz