fbpx

Mieszkańcy Rzeszowa uratowali 200-letni dąb przy ul. Fredry

200-letni dąb rosnący przy ulicy Fredry w Rzeszowie miał zostać ścięty z powodu przebudowy skrzyżowania trzech ulic w Śródmieściu. Mieszkańcy postanowili jednak ratować drzewo – zorganizowali zbiórkę podpisów pod petycją do władz miasta. Akcja okazała się skuteczna i wycinkę dębu wstrzymano.

O dębie rosnącym przy ulicy Fredry zrobiło się głośno w ubiegły piątek. Dwie mieszkanki Rzeszowa Irena Paterek i Irena Cymbalista po tym, jak dowiedziały się, że drzewo w związku z przebudową układu ulic: Batorego, Fredry i Siemiradzkiego i budową w tym miejscu ronda, ma zostać wycięte, postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Do akcji bardzo szybko włączyli się mieszkańcy Rzeszowa. Nie tylko ci, którzy pod dębem spędzali swoje dzieciństwo lub chronili się w jego cieniu przed słońcem. W krótkim czasie pod petycją podpisało się kilkaset osób. Zbiórka podpisów ruszyła także w Internecie.

Obrońcy dębu jeszcze pod koniec 2018 roku wystąpili do władz miasta o ustanowienie go pomnikiem przyrody, ale zarządca działki – Miejski Zarząd Dróg – zgody nie wyraził. Tym razem apel mieszkańców i petycja do prezydenta Rzeszowa, aby „nie przenosić starych drzew” przyniosły prawdziwy happy end. Władze Miejskiego Zarządu Dróg potwierdzają, że już wkrótce ma zostać wykonana korekta projektu przebudowy ulic. Dzięki niej dąb znajdzie się poza krawędzią jezdni i dumnie pozostanie tu na kolejne lata.

 

Źródło: rzeszow.tvp.pl

Dodaj komentarz