fbpx

Folia na okno zamiast klimatyzacji. Blokuje ponad 70 proc. ciepła

Klimatyzacja ochładza pomieszczenia i samochody, ale do atmosfery trafiają ogromne ilości dwutlenku węgla. Z kolei jego skutków na zmiany klimatyczne nie trzeba chyba tłumaczyć.

Z tego względu naukowcy poszukują wszelkich rozwiązań, które pozwolą ludzkości rzadziej korzystać z klimatyzacji. Chodzi o znalezienie sposobu, na zmniejszenie temperatur w pomieszczeniach. W tym celu badacze z MIT oraz Uniwersytetu w Hong Kongu stworzyli folię, która zatrzymuje 70 proc. ciepła pochodzącego ze światła słonecznego.

Pozostaje ona wysoce przezroczysta do 89 stopni F (32 stopnie Celsjusza), ale ponad tą temperaturą staje się półprzeźroczysta (choć widoczność nadal jest bardzo dobra) . W rezultacie odbija do 70 procent ciepła padającego od słońca, obniżając temperaturę wewnątrz.

Aby zmaksymalizować blokadę cieplną, naukowcy umieścili malutkie kuleczki wypełnione wodą w standardowym materiale polietylenowym. Przy temperaturach rozpoczynających się od około 85 stopni F, kule zaczynają się kurczyć, wyciskając ciecz i wymuszając zbliżenie włókien polietylenowych. Nadaje to szkłu nieco oszroniony wygląd, blokując 70 procent ciepła, a jednocześnie przepuszczając dużo światła widzialnego.

Takie folie były już wcześniej wypróbowywane, ale nie blokowały tak dobrze ciepła. Badacze z MIT  oraz z  Hongkongu zdali sobie sprawę, że woda wypełniła kule, które muszą być dopasowane do długości fali podczerwieni odpowiedzialnej za większość procesów ogrzewania słonecznego. Po zwiększeniu rozmiaru bańki do 500 nanometrów, folia stała się znacznie bardziej efektywnym blokerem ciepła.

Folia ma konsystencję folii z tworzywa sztucznego, dzięki czemu można ją łatwo nałożyć na dowolne okno. “Jedną z wielkich zalet tej pracy są użyte materiały, które znacznie poprawiają możliwości zastosowania i produkcji inteligentnych okien” – powiedział profesor budowy maszyn Xiaobo Yin. Naukowcy dostosowują teraz formułę folii, aby sprawdzić, czy można jeszcze bardziej poprawić właściwości blokujące ciepło.

 

Źródło: engadget.com

 

One thought on “Folia na okno zamiast klimatyzacji. Blokuje ponad 70 proc. ciepła

  • 30 czerwca 2019 at 21:43
    Permalink

    Super, zostaje jednak pytanie jak woda będzie zachowywać się w czasie mrozów.

    Reply

Dodaj komentarz