fbpx

ONZ na ratunek oceanom – prawie 200 krajów poparło rezolucje ws. zanieczyszczenia wód plastikiem

W Nairobi, w grudniu minionego roku, prawie 200 krajów podpisało rezolucję ONZ w sprawie zanieczyszczenia wód tworzywami sztucznymi. Wielu uczestników szczytu podkreślało, że jest to dobry krok w kierunku uchwalenia prawnie wiążącego traktatu.

Według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (ang. United Nations Environment Programme – UNEP), który był organizatorem spotkania w Nairobi, jeśli zanieczyszczenie utrzyma się na obecnym poziomie, do 2050 roku w morzach będzie więcej plastiku niż ryb.

Każdego roku 8 mln ton śmieci z plastiku, m. in. butelek i opakowań, trafia do oceanów powodując śmierć fauny i flory morskiej. Jak podaje UNEP, w ten sposób dostaje się on także do łańcucha pokarmowego człowieka.

Minister środowiska Norwegii Vidar Helgesen zwraca uwagę na zdecydowany język rezolucji.

  • To porozumienie daje nam szansę na przygotowanie odpowiedniego prawnie wiążącego traktatu, jak również na zastosowanie innych środków mających na celu walkę z tym problemem. Prace nad tym na poziomie międzynarodowym mają trwać przez najbliższe 18 miesięcy – dodaje Norweg.

Vidar Helgesen podkreśla także, że Norwegia, która zainicjowała podpisanie rezolucji, sama doświadczyła szkód jakie powoduje zanieczyszczenie. – Znaleźliśmy drobne fragmenty plastiku w małżach, które przecież lubimy jeść. W styczniu tego roku dosyć rzadki gatunek wieloryba został wyrzucony na brzeg z powodu wyczerpania. Niestety, musiał on zostać uśmiercony. W jego wnętrznościach odnaleziono 30 plastikowych torebek – relacjonuje przewodniczący.

Chiny są największym producentem plastikowych odpadów. Jednak jak zapewnia Erik Slheim, dyrektor wykonawczy UNEP, już zostały podjęte działania zmierzające do redukcji ilości odpadów.

  • Chiny są obecnie najprężniej działającym krajem zmierzającym do wprowadzenia zmian. Tempo pracy i determinacja rządu do wdrożenia zmian jest ogromna – chwali polityk.

Solheim chce, aby rządy docelowo wprowadziły zakaz i ograniczenie produkcji plastikowych opakowań. Polityk proponuje: – Zlikwidujmy te produkty, których nie potrzebujemy (…) w najbardziej popularnych turystycznie na świecie miejscach, np. w Bali, okazuje się, że wśród ton śmieci przeważają słomki do napojów.

Przyjmując tę rezolucję, kraje zgodziły się na monitorowanie ilości plastikowych śmieci jakie są wrzucane do mórz i oceanów. Rezolucja była podpisana przez wszystkie 193 kraje, które są członkami ONZ.

Źródło: reuters.com, Tłumaczenie: Justyna Śliwowska

Dodaj komentarz