fbpx

Franciszek Pieczka świętuje 90 urodziny

Chociaż mamy plejadę doskonałych aktorów Franciszek Pieczka nieraz nazywany jest „ostatnim z wielkich”. Trudno sobie wyobrazić polskie kino bez jego osoby. Franciszek Pieczka obchodzi dziś 90 urodziny.

Jego dorobek aktorski jest naprawdę ogromy. Polacy pokochali go za rolę Gustlika w „Czterech pancernych i psie”. Grał role w najważniejszych filmach polskiej kinematografii tj. „Wesele”, „Chłopi”, „Ziemia obiecana” i wiele wiele innych. Jego miłość do kina zaczęła się jeszcze przed wojną. Chodził pieszo na seanse kinowe do Wodzisławia albo czeskiej Zawady. Po II wojnie światowej studiował aktorstwo. Jest absolwentem PWST w Warszawie (1954). Debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Potem przeniósł się do prowadzonego przez Krystynę Skuszankę, Teatru Ludowego w Nowej Hucie, gdzie występował w latach 1955–1964.

Czym by było polskie kino, gdyby nie Franciszek Pieczka? Mimo iż zagrał w wielu polskich hitach filmowych, jeszcze jesienią 2017 r. zdradził „Super Expressowi”, iż jest gotowy ciągle występować. Pozostaje nam życzyć spełnienia marzeń!

 

Czytaj więcej na: se.pl

Foto: materiały prasowe

One thought on “Franciszek Pieczka świętuje 90 urodziny

 • 18 stycznia 2018 at 12:00
  Permalink

  PANU FRANCISZKOWI PIECZCE NA DZISIEJSZE URODZINY SKŁADAM
  NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA : DOBREGO SAMOPOCZUCIA,
  DUŻO, DUŻO ZDROWIA i MIŁOŚCI WOKÓŁ !
  DZIĘKUJĘ ZA WSPANIAŁE ROLE FILMOWE !
  Elżbieta Kwiatkowska z Poznania

  Reply

Dodaj komentarz