fbpx

Przełom w leczeniu osteoporozy? Polscy naukowcy opracowali rewolucyjny materiał

Nastąpił prawdziwy  przełom w leczeniu osteoporozy dzięki dr hab. Joannie Lewandowskiej-Łańcuckiej i jej zespołowi!

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli autorski materiał, który pomaga odbudowywać ubytki kostne i jednocześnie może służyć jako nośnik leków na osteoporozę.
Osteoporoza na całym świecie dotyczy 22% kobiet i 6% mężczyzn po 50. roku życia. Globalnie i sumarycznie dotyka setek milionów ludzi i tylu osób dotyczy właśnie polski projekt.
Wynalazek „może zrewolucjonizować leczenie osteoporozy, pozwala bowiem dostarczać leki wyłącznie w chore miejsca, i tym samym odejść od stosowanego do tej pory podawania ogólnoustrojowego”, dzięki czemu możliwe jest zminimalizowanie skutków ubocznych.

Zespół naukowców z Wydziału Chemii UJ pod kierunkiem dr hab. Joanny Lewandowskiej-Łańcuckiej stworzył wielofunkcyjny materiał, którego przeznaczeniem jest udoskonalenie metod leczenia osteoporozy oraz niwelowanie niedużych ubytków kostnych.
Nowy materiał ma postać hydrożelu, który wstrzykuje się w miejsce ubytku kości, gdzie następnie dochodzi do jego „zestalenia” w wyniku sieciowania chemicznego zachodzącego w temperaturze 37ºC. Ze względu na swoją strukturę i skład hydrożel trwale przyczepia się do tkanki kostnej i pełni funkcję rusztowania, na którym w naturalnych procesach biologicznych tworzy się nowa tkanka kostna, wypełniająca ubytek.

Naukowcy zaprojektowali również dodatkową funkcję dla nowego materiału. Skład chemiczny tego hydrożelu pozwala, by stał się nośnikiem leków na osteoporozę, które da się podać miejscowo wyłącznie w okolice chorych tkanek i ubytków kostnych. Ich metoda być może pozwoli w przyszłości na odejście od ogólnoustrojowego podawania leków na osteoporozę i tym samym ominięcie ewentualnych skutków ubocznych. które mają silne skutki uboczne.
Ponadto hydrożel daje możliwość aplikowania znacznie większych stężeń leku w bezpośrednie sąsiedztwo chorych tkanek i tym samym zwiększenia efektywność terapii.

Projekt poszukuje obecnie inwestorów, którzy wsparliby Panią Profesor w dotarciu tej innowacji do pacjentów. Przyłączamy się do promocji tego osiągnięcia polskiej nauki i kibicujemy polskiemu zespołowi naukowców w tym genialnym osiągnięciu.

Przeczytaj też:

Wit. K i paradoks wapnia. Wszystko, co musisz wiedzieć o zdrowych kościach

Źródło: Maciej Kawecki, Facebook (www.facebook.com/kawecki.maciej)
Fot. Uniwersytet Jagielloński, Wydział Chemii.

Dodaj komentarz