fbpx

Najdłuższy pociąg w historii. Z lotu ptaka wygląda jak wąż

Kolej w Szwajcarii ma już 175 lat. Z tej okazji w październiku stworzono najdłuższy na świecie pociąg o długości 1,9 km, który pokonał wymagającą trasę przez Alpy.

Z okazji 175 lat istnienia kolei, szwajcarska firma Rhätische Bahn postanowiła stworzyć pociąg ze 100 połączonych wagonów. „Capricorn”, czyli Koziorożec pokonał kultową trasę, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niezwykła podróż o długości 25 km wiodła przez 22 tunele i 48 mostów. Trasa rozpoczęła się na linii Albula – Preda, jej metę przewidziano w Alvaneu we wschodniej Szwajcarii.

Musimy być w 100% zsynchronizowani w każdej sekundzie. Każdy musi przez cały czas kontrolować swoją prędkość i inne systemy. Wszyscy bardzo dobrze znamy linię Albula, każdą zmianę nachylenia, każde wzniesienie. Jest rzeczą oczywistą, że przechodzimy przez ten proces raz za razem – powiedział główny kierowca pociągu Andreas Kramer w rozmowie z CNN.

Podróż przez liczne nachylenia i niebezpieczne zakręty wymagała połączenia wielu umiejętności całego zespołu. Niedopasowanie w przyspieszaniu lub zwalnianiu pociągu mogłoby doprowadzić do katastrofy. Pociąg jechał z maksymalną prędkością 35 km/godz., a zjazdy były wspomagane hamowaniem regeneracyjnym, które dostarczało prąd z powrotem do 11 tys.-woltowych linii energetycznych napowietrznych.

W historycznej podróży uczestniczyło 3 tys. pasażerów, którzy odpowiednio wcześniej kupili bilety. Malowniczą podróż rejestrowało 19 kamer zamontowanych na dronach i helikopterach, w samym pociągu i wzdłuż torów.

pociąg

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: Najdłuższy na świecie pociąg pasażerski ma prawie 2 km długości | F7dobry

One thought on “Najdłuższy pociąg w historii. Z lotu ptaka wygląda jak wąż

  • 13 lutego 2023 at 17:50
    Permalink

    Robi wrażenie! 🙂 Mogę tylko dodać, że pociągu nie prowadzi kierowca lecz maszynista 😉

    Reply

Dodaj komentarz