fbpx

Wit. K i paradoks wapnia. Wszystko, co musisz wiedzieć o zdrowych kościach

Lekarze są zgodni – na co dzień każdy z nas powinien suplementować mikroelementy takie jak wit. B12, wit. D, kwas foliowy i cynk. Niestety konieczność odpowiedniej podaży witaminy K wciąż jest pomijana, choć ma kluczowe znaczenie dla zdrowia kości. Co warto wiedzieć o tej witaminie?

Ważna u kobiet

Jeśli jesteś osobą, która śledzi nowinki ze świata medycznego, zapewne masz już w swojej szafce dobrej jakości opakowanie wit. D3 w dawce 2 000 IU lub 4 000 IU (dzienna dawka rekomendowana dla osób po 70. r.ż.) Jednak, czy wiesz, że suplementowanie wit. D w połączeniu z wit. K2 może dawać więcej pozytywnych efektów niż suplementacja pojedynczą wit. D? Jest to szczególnie ważne zwłaszcza u kobiet, które przechodzą menopauzę – poziom estrogenu w ciele u kobiet po 50 r.ż. znacząco się obniża, a tym samym negatywnie wpływa na gęstość kości.

Paradoks wapnia

Przypomnijmy, że podczas menopauzy w organizmie kobiet aktywuje się większa ilość komórek o nazwie osteoklasty. Są to komórki, których zadaniem jest wyszukiwanie w kościach zużytych lub uszkodzonych tkanek. Kiedy je znajdą, rozpuszczają je i zostawiają w ich miejscu puste przestrzenie. Podczas gdy u zdrowego, młodego człowieka ubytki te zostaną szybko wypełnione przez kolagen (to zasługa osteoblastów, czyli komórek kościotwórczych), to u kobiet z niskim poziomem estrogenu w organizmie ubytek ten może pozostać niewypełniony. Wówczas kości stają się słabe i podatne na złamania.

Ostatnie odkrycia wskazują, że odgrywa ona kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych kości poprzez wytwarzanie białek potrzebnych do metabolizmu kośćca. Ponieważ zalecane spożycie wit. K ustalono głównie na podstawie jej wpływu na odpowiednie krzepnięcie krwi, niektórzy eksperci sądzą, że do optymalnego zdrowia kości mogą być potrzebne większe ilości – napisali autorzy poradnika „Zostać wegetarianinem”, Vesanto Melina i Brenda Davis.

Jeśli w diecie brakuje odpowiedniej ilości tej witaminy, dochodzi do tzw. paradoksu wapnia – czyli wapń nie jest kierowany do kości, tak jak powinien, ale do ścian naczyń tętniczych i zastawek serca. Suplementacja K2 MK7, czyli menachinonem 7 zwiększa zdolność wiązania wapnia przez tkankę kostną i przynosi korzystny wpływ na gęstość kości. K2 w połączeniu z wit. D3 pozwala utrzymać stężenie wapnia na właściwym poziomie i wypełnia ubytki w kościach, zmniejszając ryzyko złamań.

Znajdziesz ją w zielonym

Podczas gdy jest wiele źródeł wit. K, a jednym z najlepszych są pokarmy roślinne o zielonej barwie (jarmuż, szpinak, brokuły, sałata), to jej najwyższe stężenie znajdziemy w natto – czyli sfermentowanej soi. Bardzo często roślinne suplementy opierają się właśnie na ekstrakcie z natto – jest to ilość znacznie bardziej skoncentrowana niż to, co zdołalibyśmy zjeść podczas posiłku – co może być szczególnie korzystne dla kobiet po 50. i 60. roku życia.

Wit. K znajdziemy ponadto w botwince, selerze naciowym, awokado, ogórkach, cukinii, bobie i groszku, a także w truskawkach, brzoskwini, ziemniakach, karczochach, daktylach, kaszy bulgur i topinamburze. Warto również dodać, że wit. K2 jest syntezowana przez bakterie obecne w mikroflorze jelitowej, więc do niedoborów u osób młodych i prowadzących zrównoważony styl życia dochodzi stosunkowo rzadko. Warto jednak przemyśleć suplementację – zwłaszcza jeśli jesteśmy osobami zagrożonymi osteoporozą i chorobami układu sercowo-naczyniowego. Aby dobrać odpowiednią dawkę, warto uprzednio skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub farmaceutą.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: wapteka.pl,  WP abcZdrowie oraz „Zostać wegetarianinem”, Vesanto Molina, Brenda Davis, wyd. Harmonia Universalis 2012

 

 

Dodaj komentarz