fbpx

Sukces włoskiej chirurgii, lekarzom udało się rozdzielić dwuletnie bliźniaczki syjamskie

W watykańskim szpitalu Bambino Gesu w Rzymie przeprowadzono pomyślnie trzy operacje rozdzielenia dwuletnich bliźniaczek syjamskich, złączonych głowami – poinformowały we wtorek, miesiąc po tych zabiegach, włoskie media.

– Jest to pierwsze takie rozdzielenie we Włoszech i “prawdopodobnie pierwsze na świecie” – wyjaśnili przedstawiciele znanego szpitala pediatrycznego, cytowani przez media. Przyznali, że istniało wysokie ryzyko krwotoku i niedokrwienia.

Pochodzące z Republiki Środkowoafrykańskiej dziewczynki miały wspólną czaszkę i w dużej części układ krwionośny. Przygotowania do operacji trwały ponad rok. Rozdzielone zostały 5 czerwca.

https://twitter.com/bambinogesu/status/1280492491985301504

Ponad miesiąc później ogłoszono, że Ervina i Prefina czują się dobrze, choć nadal utrzymuje się ryzyko infekcji.

Lekarze odkryli już, że bliźniaczki mają różne osobowości, mimo że łączyły je wspólne funkcje mózgowe.

O ich przypadku dyrektor watykańskiego szpitala Mariella Enoc dowiedziała się podczas wizyty w stolicy afrykańskiego kraju, Bangi. Postanowiła wtedy sprowadzić je do Rzymu, by je rozdzielić.

Matka dziewczynek, Ermine powiedziała na konferencji prasowej, że chciałaby, aby jej córki zostały lekarkami. Wyjawiła też, że poprosiła, aby ochrzcił je papież Franciszek.

Fot. Twitter/Bambino Gesu

Dodaj komentarz