fbpx

Prosty sposób aby ochłodzić mieszkanie za darmo

Klimatyzacja, która działa bez prądu? Firma z Bangladeszu opracowała technologię, która jest tania, szybka, ekologiczna i co najważniejsze – daje efekt chłodzenia.

Eco-cooler to urządzenie chłodzące, które działa bez prądu. Wykorzystuje makietę z tektury i plastikowe butelki, przecięte na pół. Całość instaluje się w oknie. Ważne, by butelki zamontować “pod wiatr”. Od tego zależy, czy powietrze wytworzy w nich ciśnienie. Dopiero wówczas “wynalazek” może obniżyć temperaturę nawet o 5 stopni Celsjusza.

4

3
Mechanizm działania jest bardzo prosty. Gorące powietrze z zewnątrz dostaje się do otwartego, szerokiego końca butelki. Ponieważ butelka się zwęża, wytwarza się ciśnienie i powietrze zostaje schłodzone. Do pomieszczenia dostaje się już chłodna bryza. Na pomysł wpadła Grey Dhaka we współpracy z firmą Grameen Intel Social Business Limited.

Po pierwszych testach plany budowy Eco-Coolera zostały udostępnione online, by każdy mógł je zobaczyć i zrobić taką makietę za darmo. Surowce są łatwo dostępne, a rozwiązanie opłacalne i przyjazne dla środowiska – mówi Syed Gousul Alam Shaon, dyrektor kreatywny Grey Dhaka.

2

Ten prosty pomysł może przynieść ulgę milionom cierpiących z powodu upałów. Od lutego tego roku ponad 25 tys. gospodarstw domowych w Bangladeszu ma już ten system. Jednak po udostępnieniu schematu produkcji w sieci, na całym świecie powstają kolejne “domowe klimatyzatory”.

Źródło: hellobanjara.com

2 thoughts on “Prosty sposób aby ochłodzić mieszkanie za darmo

 • 21 czerwca 2016 at 14:47
  Permalink

  schłodzone zostaje dopiero przy rozprężeniu po drugiej stronie

  Reply
 • 25 sierpnia 2016 at 17:15
  Permalink

  To przerażające, jak wielu ludzi zmarnowali czas szkolnej nauki. To “urządzenie” nie może ochłodzić nawet o 0,001 stopnia Celsiusza, bo zgodnie z zasadami termodynamiki przy wzroście ciśnienia rośnie i temperatura, zaś na wyjściu ciśnienie i temperatura wracają do poprzednich znaczeń. Zbadać warto jak pracuje pompa cieplna w lodówce lub w klimatyzacji, żeby ochłodzić trzeba odprowadzić ciepło gdzie indziej.

  Reply

Dodaj komentarz