fbpx

Szpital w Toronto otwiera indiańskie sauny (szałasy potu) dla rdzennych pacjentów

 

Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego w Toronto (największy tego typu szpital w Kanadzie) wprowadził nietypową „usługę” dla swoich aborygeńskich pacjentów. Są nią tak zwane sauny indiańskie czyli “szałasy potu”, które mają na celu promocję duchowego, fizycznego i emocjonalnego uzdrawiania. Szpital umieścił je w odległej części swojego kampusu, realizując tym samym cel postawiony wiele lat temu, a mianowicie poszerzenie usług, które będą sprzyjające dla rodzimych pacjentów, oparte o tradycyjny obrządek.

Sauny mają 1,5 metra wysokości i 4 metry szerokości. Zbudowane są z 35 desek z klonów i topoli, zebranych na terenie Sześciu Narodów w społeczności Grand River. Na ramy nałożone zostały plandeki, z wyjściem skierowanym na ognisko, na którym ogrzewane są kamienie na tzw. ceremonię oczyszczenia. Nazywa się je „babciami i dziadkami”, bo symbolizują oddanie rdzennych mieszkańców swoim przodkom.  Wewnątrz saun wykopane zostały dziury,  gdzie je umieszczono. Są myte tradycyjnymi medykamentami i święconą wodą, w postaci pary czyszczącej. Uczestnicy zasiadają dookoła wykopanej jamy z kamieniami, pogrążając się w modlitwie, pieśniach i innych rytuałach uzdrawiających. Wszystkiemu przewodniczy „dyrygent”. Cały proces trwa około dwóch godzin.

Udział w tej ceremonii ma na celu usunięcie negatywnych myśli i uczuć oraz pomóc w leczeniu „ran zadanych przez los”. Ci, którzy byli jej częścią przyznają, że pomogło im to przejść przez traumę z przeszłości, oczyścić umysł i duszę.

Chociaż wstępnie, sauny indiańskie są stworzone do dyspozycji rdzennych mieszkańców, władze szpitala liczą na to, że nadejdzie moment, w którym również ludzie innych kultur będą mogli wziąć udział w tym tradycyjnym i naturalnym procesie leczenia.

clt6imewqaepjv_

Źródło: ctvnews.ca

Tłumaczenie: Beata Miernik

 

Dodaj komentarz