fbpx

Medycyna Chińska we współczesnym świecie. Emocje zawsze wpływają na ciało

Czy wiesz, że emocje mogą mieć bezpośredni wpływ na nasze organy wewnętrzne? I na odwrót – niewłaściwe funkcjonowanie konkretnego organu zaburza nasz stan emocjonalny. Ta wiedza ma już kilka tysięcy lat, a od niedawna zagląda również do gabinetów medycyny konwencjonalnej.

Tradycyjna Medycyna Chińska powstała ok. 2500 lat temu jako zestaw praktyk medycznych obejmujących: ziołolecznictwo, akupunkturę, masaże, ćwiczenia Qigong czy terapie dietetyczne. TCM tym jednak różni się od medycyny konwencjonalnej, że zamiast leczyć jeden chory organ, przygląda się całości – również psychice człowieka. Zdaniem specjalistów TCM, zdrowie ciała i emocji jest ze sobą nierozerwalnie powiązane. Co więcej – każda z wypartych lub nieprzeżytych emocji może zaburzać podstawowe funkcje w ciele.

Złość – wątroba

Wątroba to organ powiązany z Elementem Drzewa. Często bywa w stanie nierównowagi za sprawą niewłaściwej diety, nadużywania cukru, kofeiny i alkoholu. Osłabiać ją może również stres i niewyrażona złość. Zdaniem lekarzy TCM osoby, które posiadają zdrową wątrobę są spokojni i zrównoważeni. Są dobrymi dyplomatami, bo potrafią dokonywać właściwych decyzji i łagodzić konfliktowe sytuacje. Aby uzdrowić wątrobę należy zmierzyć się z nagromadzonym gniewem, a następnie przetransformować go w kreatywny sposób. Wątrobę wesprą również odpowiednie mieszanki ziołowe i akupunktura.

Radość – serce

Zgodnie z teorią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej radość jest związana żywiołem Ognia – reguluje krążeniem krwi i kontroluje świadomość. Zdrowe serce jest naszym centrum, które wpływa na resztę obszarów. Radość je uzdrawia – sprawia, że wszystkie organy są dotlenione i w pełnej harmonii. Radość pojawia się tam, gdzie jest miłość i życzliwość. Serce osłabiają: alkohol, tłuszcze trans, używki, lęk czy nawet zbyt wysokie ambicje. Wspiera je szczere wyrażenie radości – np. poprzez ćwiczenia, ekspresyjny taniec czy wdzięczność.

Zamartwianie się – śledziona

Zamartwianie jest związane ze Śledzioną i Żołądkiem, a oba te narządy należą do Elementu Ziemi. Długotrwały i niewyrażony lęk osłabia śledzionę i prowadzi do gromadzenia się płynów i wilgoci. To dodatkowo osłabia obieg czynnościowy tego ważnego organu i powoduje problemy z koncentracją i ze snem, a także nasila długotrwały stres. Śledzionę wspiera i leczy uważność. Medytacje, praktyki oddechowe czy mindfulness mogą sprawić, że śledziona wróci do stanu równowagi – chodzi o to, aby robić tylko jedną rzecz na raz z pełnym uważności skupieniem.

Strach – nerki

W sytuacjach lękowych nerki i pęcherz moczowy są narażone na stan dysfunkcji. Oba te narządy należą do Elementu Wody i są odpowiedzialne za naturalny rozwój cyklu życiowego. Zdaniem lekarzy TCM nerki są magazynem energii przedurodzeniowej zwanej Jing. Te zasoby wspiera odpowiednia dieta i zdrowy styl życia. Jeśli natomiast żyjemy zbyt szybko, odżywiając się przetworzonymi produktami, nasza energia Jing ulegnie wyczerpaniu. Efekt? Ciągłe zmęczenie, spadki nastroju, depresja. Leczenie powinno skupić się na przywróceniu równowagi w obiegu czynnościowym nerek-nadnerczy.

Żal – płuca

Żal należy do emocji związanych z Płucami i Jelitem Grubym. Są to organy, które należą do Elementu Metalu. Niewyrażony lub wyparty żal powoduje zaburzenia w obszarze jelit, a także problemy z oddychaniem. Remedium na ten stan są praktyki oddechowe, ale również werbalne podzielenie się z kimś swoim smutkiem. Wszelkie kręgi wsparcia czy terapie mogą pomóc wrócić do równowagi. W procesie zdrowienia pomocne będzie stosowanie ziół i akupunktury, ale również pożywienie o smaku ostrym, bo ma on bezpośredni wpływ na właściwe funkcjonowanie płuc.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: tcmblog.pl

 

Dodaj komentarz