fbpx

95-letnia Helga Weyhe najstarszą pracującą księgarką w Niemczech

Niemieckie Stowarzyszenie Księgarzy oficjalnie ogłosiło, że Helga Weyhe jest najstarszą, pracującą nadal w zawodzie księgarką w kraju. Drobna, siwowłosa kobieta, którą wciąż można spotkać za ladą w księgarni, obchodziła niedawno swoje 95. urodziny.

Wizyta w księgarni należącej do Helgi Weyhe przypomina podróż w czasie. Sklep funkcjonuje w liczącej 25 tysięcy mieszkańców miejscowości Salzwedel w Saksonii-Anhalt (dawne NRD). Znajduje się w domu będącym własnością rodziny od 1840 roku. Helga jest trzecim pokoleniem księgarzy.

(…)

W swojej księgarni 95-latka sprzedaje tylko te tytuły, które sama poleca. Nawet jeśli nie przeczytała każdej z tych pozycji od deski do deski. Na półkach nie znajdziecie na przykład prawie żadnych kryminałów, ponieważ, jak twierdzi Helga, „życie jest już wystarczająco ponure”. Wyjątek stanowią m.in. powieści Agathy Christie i niemieckiej autorki Ingrid Noll. Co więc posiada w ofercie księgarnia? Pierwsze wydania, egzemplarze kolekcjonerskie, książki historyczne. Dzieła m.in. Goethego, Theodora Fontanego, Doris Lessing. Książki dla dzieci i dorosłych. Helga unika politycznych skrajności, a wybiera pozycje mogące otwierać umysły czytelników. „Staram się mieć książki, które zadziwiają ludzi i sprawiają, że oni mówią: sprzedajesz to w tym miasteczku?’” – komentuje Helga. „Właśnie dlatego przyciągam klientów z daleka – lubię mówić, że moja klientela sięga od Bostonu do Bangkoku”.

Jeden z klientów powiedział, że kupił u niej swoją pierwszą książkę i najpewniej kupi też ostatnią. Bo nie wyobraża sobie, żeby właścicielki księgarni mogło kiedyś zabraknąć. Sama zainteresowana mówi, że przetrwać zawirowania historii pomogła jej literatura. „Książki to wolność. Dlatego są tak niebezpieczne” – mówi.

 

 

Czytaj więcej na: booklips.pl

Dodaj komentarz