fbpx

Ksiądz projektant i jego niezwykłe ornaty

Ornat czyli wierzchnia szata liturgiczna zakładana przez kapłana do mszy świętej może przybierać różne formy. Rozumie to ksiądz Marek Wójcik, proboszcz w Pasztowej Woli w dekanacie iłżeckim. To ksiądz nietuzinkowy. Nowoczesny. Słucha rocka, pisze wiersze i piosenki, maluje, prowadzi teatr amatorski, jeździ na motorze. Projektuje również szaty liturgiczne, które do tej pory prezentował już w kilku miejscach. Te szaty są równie niebanalne.
Śmiałe kolory, wzory i aplikacje to jest coś, czego wierni z pewnością nie oglądają w czasie nabożeństw. Sam projektant, ubrany w dżinsy, trampki i chustkę bandamkę, też nie wygląda jak typowy kapłan.Ksiądz Marek Wójcik projektuje ornaty od 30 lat. Inspiracje czerpie z obserwacji tego, jak ubierają się zwykli ludzie.Pomysłów dostarczają mu też filmy oraz inne kultury.Ci bardziej ortodoksyjni mogą poczuć oburzenie, na taką “ekstrawagancję” wykraczającą poza kanony wiary, jednak wydaje się to zupełnie niepotrzebne. Ks. Marek jest uwielbiany przez swoich parafian, którzy z dużą radością przyjmują jego kolejne pomysły. W ten sposób manifestuje również swój wielki talent artystyczny, który rozwija od młodych lat.

Projektowane ornaty przygotowywane są z tanich materiałów i nie zawierają żadnych drogich haftów czy kamieni.  Przedstawiają mnóstwo biblijnych odniesień, a symbolami nawiązują do róznych świąt kościelnych.

 

Źródło: echodnia.eu

Foto: ks. Paweł Stefański

Dodaj komentarz