fbpx

Dla tych, którzy za bardzo obawiają się koronawirusa – kilka pomyślnych potwierdzonych naukowo aktualnych statystyk

Poniższe statystyki pochodzą z dwóch źródeł:

  • Raport Światowej Organizacji Zdrowia, “Report of the WHO-China Joint Mission”, opublikowanego 28 lutego, opartego na 55924 przypadkach potwierdzonych laboratoryjnie.
  • Artykuł opracowany przez Chińskie Centrum Kontroli Chorób, który jest oparty na 72314 potwierdzonych, podejrzanych, lub bezobjawowych przypadkach zarażenia COVID-19 w Chinach według stanu z dnia 11 lutego, opublikowany 17 lutego przez Chinese Journal of Epidemiology

Poniżej przedstawiamy dane z obu źródeł, dzieląc je w tabelach kolejno na “potwierdzone przypadki” i “wszystkie przypadki”.

 

Śmiertelność COVID-19 pod względem WIEKU:

*Współczynnik śmierci = ilość zgonów : ilość przypadków = prawdopodobieństwo śmierci w przypadku zakażenia wirusem (%). To prawdopodobieństwo różni się w zależności od grupy wiekowej. Wartości procentowe poniżej reprezentują ryzyko śmierci w przypadku zakażenia COVID-19 dla osoby w danej grupie wiekowej. NIE reprezentują one odsetka zgonów w danej grupie wiekowej.

 

WIEK WSPÓŁCZYNNIK ŚMIERCI

potwierdzone przypadki

WSPÓŁCZYNNIK ŚMIERCI

wszystkie przypadki

80+ 21.9% 14.8%
70-79 8.0%
60-69 3.6%
50-59 1.3%
40-49 0.4%
30-39 0.2%
20-29 0.2%
10-19 0.2%
0-9 brak ofiar śmiertelnych

 

Ogółem, odnotowano stosunkowo niewiele przypadków u dzieci.

 

Śmiertelność COVID-19 według PŁCI:

*Współczynnik śmierci= ilość zgonów : ilość przypadków = prawdopodobieństwo śmierci w przypadku zakażenia wirusem (%). To prawdopodobieństwo różni się w zależności od płci. Biorąc pod uwagę poniższe statystyki, należy pamiętać, że palenie papierosów w Chinach jest bardziej powszechne wśród mężczyzn. Palenie zwiększa ryzyko niewydolności oddechowych.

 

 

PŁEĆ WSPÓŁCZYNNIK ŚMIERCI

potwierdzone przypadki

WSPÓŁCZYNNIK ŚMIERCI

wszystkie przypadki

Mężczyźni 4.7% 2.8%
Kobiety 2.8% 1.7%

 

Wartości procentowe nie muszą łącznie wynosić 100%, jako że NIE reprezentują odsetka zgonów w danej grupie. Reprezentują one prawdopodobieństwo śmierci w przypadku zakażenia wirusem, kolejno według potwierdzonych przypadków, oraz wszystkich przypadków.

 

Śmiertelność COVID-19 pod względem choroby współistniejącej

*Współczynnik śmierci = ilość zgonów : ilość przypadków = prawdopodobieństwo śmierci w przypadku zakażenia wirusem (%). To prawdopodobieństwo zależy od uprzednio występującego schorzenia. Wartości procentowe podane poniżej w żadnym wypadku NIE reprezentują odsetka zgonów w danej grupie. Zamiast tego reprezentują, w przypadku pacjenta z danym schorzeniem, ryzyko zgonu w przypadku zakażenia COVID-19.

CHOROBA WSPÓŁISTNIEJĄCA WSPÓŁCZYNNIK ŚMIERCI

potwierdzone przypadki

WSPÓŁCZYNNIK ŚMIERCI

wszystkie przypadki

Choroba układu krążenia 13.2% 10.5%
Cukrzyca 9.2% 7.3%
Przewlekła choroba układu oddechowego 8.0% 6.3%
Nadciśnienie 8.4% 5.6%
Rak 7.6% 5.6%
Brak współistniejących chorób 0.9%

 

*Współczynnik śmierci = ilość zgonów : ilość przypadków = prawdopodobieństwo śmierci w przypadku zakażenia wirusem (%). Wartości procentowe w żadnym wypadku NIE reprezentują odsetka zgonów w danej grupie osób z określonym schorzeniem.

 

Źródło: https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-age-sex-demographics/?fbclid=IwAR2OdMx-IuJSfvYNIfuD4e0wl_1NGmK-Wm5Pu1BbpV1IRAmOx8Ujqocdzqw

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Opracowanie DW

 

 

 

Dodaj komentarz