fbpx

Organizmy starszych osób wytwarzają więcej przeciwciał

Analiza próbek pobranych od pacjentów, którzy wyzdrowieli po łagodnym przebiegu Covid-19 wykazały, że osoby powyżej 50. roku życia wytwarzały więcej przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. – informuje pismo „Scientific Reports“.

Zespół kierowany pezez Joelle Pelletier i Jean-François Massona, profesorów z Wydziału Chemii Université de Montréal, chciał dowiedzieć się, czy do wytwarzania lepiej chroniących przeciwciał prowadzi naturalna infekcja, czy też szczepienia.

W wyniku przeprowadzonych obserwacji badacze doszli do wniosku, że osoby, które otrzymały szczepionkę Pfizer BioNTech lub AstraZeneca, miały znacznie wyższe poziomy przeciwciał niż osoby po zakażeniu. Przeciwciała te były również skuteczne przeciwko wariantowi Delta, który nie był obecny w Quebecu, gdy próbki zostały zebrane w 2020 roku.

Masson, specjalista ds. instrumentów biomedycznych, i Pelletier, ekspert w dziedzinie chemii białek, skupili się na najmniej zbadanej grupie: osobami, które zostały zakażone SARS-CoV-2, ale nie trafiły do szpitala w wyniku zakażenia.

Badania przeprowadzono na 32 dorosłych, niehospitalizowanych z powodu Covid-19, od 14 do 21 dni po zdiagnozowaniu u nich koronawirusa. Było to w 2020 roku, zanim pojawiły się warianty Beta, Delta i Gamma.

Każdy, kto został zarażony, wytwarzał przeciwciała, ale starsze osoby produkowały ich więcej niż dorośli poniżej 50. roku życia” — powiedział Masson — „Ponadto przeciwciała były nadal obecne w ich krwiobiegu 16 tygodni po postawieniu diagnozy”.

Przeciwciała wytworzone po zakażeniu przez pierwotny, „natywny” szczep wirusa reagowały również na warianty SARS-CoV-2, które pojawiły się w kolejnych falach, a mianowicie Beta (RPA), Delta (Indie) i Gamma (Brazylia), ale w mniejszym stopniu (od 30 do 50 proc.).

„Jednak wynik, który zaskoczył nas najbardziej, to fakt, że przeciwciała wytwarzane przez naturalnie zakażone osoby w wieku 50 lat i starsze zapewniają wyższy stopień ochrony niż w przypadku osób dorosłych poniżej 50. roku życia” — powiedziała Pelletier.

„Określono to, mierząc zdolność przeciwciał do hamowania interakcji białka kolców wariantu Delta z receptorem ACE-2 w ludzkich komórkach” — dodała.

Źródło: sciencedaily.com

One thought on “Organizmy starszych osób wytwarzają więcej przeciwciał

Dodaj komentarz