fbpx

Bardzo rzadki okaz różowego delfina rodzi różowe dziecko

Różowe delfiny są uważane za jeden z najrzadziej występujących rodzajów delfinów na całym świecie. Prawda jest niestety taka, że powoli zbliżają się do granicy wyginięcia. Ostatnio jednak głośno zrobiło się z powodu samicy delfina o imieniu Pinky. Po raz pierwszy zauważył ją kapitan Erik Rue już jakieś 12 lat temu. Później regularnie widywał pływającą i łączącą się w pary z innymi delfinami.

Pinky jak się ostatnio okazało znowu została zauważona, tym razem w Calcasieu w Luizanie i wygląda na to, że spełnia się obecnie w roli matki, pływając ze swoim różowym cielątkiem.

Różowe Delfiny

Dla tych, którzy zastanawiają się, czy Pinky jest prawdziwa, od razu odpowiem, że jest. W rzeczywistości istnieje cały gatunek delfinów w kolorze różowym. Uważa się, że Pinky to “inia amazońska” gatunek, którego wyraźny różowy kolor pochodzi z rzadkiej mutacji genetycznej, która powoduje u delfinów zmianę koloru pigmentów skórnych. Chociaż z pewnością jest to piękny okaz ssaka, jest również bardzo rzadki. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) inia amazońska  jest gatunkiem zagrożonym, a populacja tych zwierząt spada bardzo szybko, szybciej niż są w stanie się rozmnażać. Dlatego też, bez odpowiedniej opieki i udanej reprodukcji te urocze zwierzęta wkrótce wyginą.

Kapitan Rue opisał Pinky mówiąc, że stworzenie było całkowicie różowe od czubka po ogon i miało lekko czerwonawe oczy. Skóra wydawała się gładka, błyszcząco różowa i bez żadnych skaz. Ku zaskoczeniu wielu ludzi nie wydaje się, aby środowisko lub światło słoneczne drastycznie wpływało na stan jej skóry, czego można byłoby się spodziewać, biorąc pod uwagę okoliczności. Dlatego wydaje się, że pozostaje pod powierzchnią nieco częściej niż inne delfiny. Rue mówi, że czuje się niesamowicie szczęśliwy, biorąc pod uwagę fakt, że mógł zobaczyć tego niesamowitego ssaka na żywo i że może pracować i mieszkać w obszarze, w którym często przebywa.

Działania Pinky wyraźnie przyniosły pożądane rezultaty, a jej mała różowe cielątko pływa teraz obok niej. Na profilu Pinky na Facebooku udostępniono klip pokazujący dwa różowe delfiny pływające przed ogromną łodzią po kanale Calcasieu. Dało to obrońcom przyrody odrobinę nadziei, że cielęta różowych delfinów dzielą mutację genetyczną ich matki, co miałoby ogromny wpływ na rzecz zwiększenia populacji tego rzadkiego gatunku. Jeśli cielęta rzeczywiście dzielą mutację genetyczną matki, da to ich populacji szansę na równą walkę ze zbliżającym się wyginięciem.

Niedawno Bridget Boudreaux miała szczęście zobaczyć Pinky i jej dziecko. W wywiadzie do opisu tych zwierząt użyła słów takich jak „niesamowite” i „zdumiewające” – jest to zdecydowanie bardzo naturalna reakcja na te wspaniałe ssaki.

 

Źródło: scienceinsanity.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz