fbpx

“Dźwiękoławki” nauczą, jak należy słuchać natury

Nad Odrą wybudowane zostaną specjalne “dźwiękoławki”, które pozwolą wsłuchać się w odgłosy nadodrzańskiej przyrody.

Założenie techniczne “dźwiękoławki” jest proste, drewniana osłona wyprofilowana będzie w taki sposób, aby na zasadzie działania tuby, skupiała w środku fale dźwiękowe. Przechodnie będą mogli zasiąść na umieszczonej w środku, dwuosobowej ławce, aby rozkoszować się wzmocnionymi odgłosami natury.

Wysokość ławki ma być regulowana, ponieważ aby jak najlepiej usłyszeć dźwięki przyrody, głowa musi znaleźć się w odpowiednim położeniu.

– Soczewka akustyczna skupia fale dźwiękowe w jednym miejscu. Dźwięki otoczenia wzmocnione w ten sposób, będą dawały wrażenie intensywnego obcowania z pewnym wycinkiem dźwiękowych pejzaży – tłumaczy Michał Zygmunt, muzyk i kompozytor, który jest pomysłodawcą projektu.

Dźwięki natury w skupieniu

“Dźwiękoławki” mają się pojawić na tak zwanym dźwiękowym szlaku Odry. Projekt ma na celu promocję piękna przyrody, skupiając się wokół rzeki, a dokładniej jej odcinka między Wrocławiem a Głogowem.


 – Chcieliśmy “sprzedać” nasze przyrodnicze walory w atrakcyjny sposób, inny niż na przykład ścieżki piesze, jakich pełno. Postawiliśmy na dźwięki, muzykę natury. To będą przyrodnicze opowieści. Do tego mapa, pakiet filmików i interaktywne plansze – mówi Jarosław Paczkowski, prezes stowarzyszenia Kraina Łęgów Odrzańskich.
Lato nad Odrą

Na początku powstanie pięć mobilnych “dźwiękoławek”.

– Będziemy jeździć i prezentować ich możliwości, uczyć słuchania. To będzie cykl spotkań. Mogą one stanąć na wodzie, w terenie, w rezerwacie. Docelowo ma być ich kilkanaście, zamontowanych na stałe w wyznaczonych miejscach – zaznacza Michał Zygmunt.

Miłośnicy przyrody będą mogli skorzystać z takich urządzeń najprawdopodobniej już w lipcu lub sierpniu.

– Jesteśmy obecnie przebodźcowani wszelkiego rodzaju obrazem. Nadchodzi kultura słuchania – przekonuje muzyk.

Źródło: Green Touch – Pracownia Architektury Krajobrazu

Dodaj komentarz