fbpx

Finlandia będzie pierwszym krajem, który usunie wszystkie przedmioty szkolne

Cute boy and girl learning playfully in frot of a big blackboard

Fiński system edukacji uważany jest za jeden z najlepszych na świecie. W międzynarodowych rankingach nigdy nie wypada poza pierwszą dziesiątkę. Jednak twórcy nie spoczywają na laurach i planują kolejne ulepszenia.

W planie jest usunięcie klasycznych przedmiotów szkolnych takich jak fizyka, matematyka, historia czy geografia. Wszystko, aby dopasować program nauczania do realiów XXI wieku. Dzieci będą uczyć się na podstawie konkretnych przykładów i wydarzeń — np. będą rozpatrywać II wojnę światową pod kątem historycznym, matematycznym i geograficznym. Co więcej, pojawią się zajęcia polegające np. na naśladowaniu pracy w kawiarni, dzięki temu uczniowie wzmocnią umiejętności językowe i poszerzą wiedzę ekonomiczną.

Nowy system będzie dotyczył jedynie starszych uczniów (od 16 roku życia). Będą oni mogli wybierać zajęcia i tematy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i planami na przyszłość. Co więcej, zmieni się również sposób komunikacji na linii nauczyciel — uczeń i nikt nie będzie wywoływany do odpowiedzi przy tablicy. Finowie chcą postawić przede wszystkim na pracę grupową. Prawdopodobnie rewolucja wkroczy do szkół w 2020 roku.

Czytaj więcej na podroze.onet.pl

Dodaj komentarz