fbpx

Szamańskie obrzędy po obchodzie, czyli pierwszy multikulturowy szpital w Argentynie

ranguin-kien-el-hospital-que-combina-la-medicina-occidental-con-la-medicina-mapuche-1475177978

Argentyna będzie miała pierwszy szpital, w którym będą pracować ramię w ramię zarówno lekarze z uczelnianymi dyplomami, jak i znachorzy z plemienia Mapuczów.

Niebawem otwarte zostanie pierwsze centrum niesienia pomocy łączącej postęp nowoczesnej medycyny zachodniej i tradycyjnych metod leczniczych Mapuczów. Szpital o nazwie Ranguin Kien zostanie wybudowany w Ruca Choroi, Alumine, w prowincji Neuquén. To unikatowe na skalę światową przedsięwzięcie dzięki połączeniu zachodniej medycyny i prastarych praktyk legendarnego plemienia może wnieść poziom świadczenia usług zdrowotnych w Argentynie na zupełnie nowy poziom.

Projekt wpisuje się w konwencję nr 169 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącą praw ludności tubylczej, przede wszystkim o prawie zachowania odmienności kulturowej oraz praktyk i tradycji społecznych.

indeks

Fabián Gancedo, lekarz pracujący w szpitalu w Alumine, odpowiedzialny przede wszystkim za opiekę nad ludnością z terenów wiejskich, wyznał, że powstanie tego budynku to „efekt 15-letniego, wspólnego zbierania doświadczeń dzielonych z mniejszością Mapuczów”, która to – pozwoliwszy na pogłębienie relacji – stworzyła „łączność między biomedycyną a lecznictwem plemienia, zbudowaną na ich wartościach i technikach”.

Z drugiej strony Lorenzo Loncón z Konfederacji Mapuczów w Neuquén tłumaczy, iż idea medycyny zachodniej polega na „oddzielaniu wszystkiego: człowieka od kultury i od natury, w przeciwieństwie do wizji Mapuczów, która bazuje na zjednoczeniu”.

Według Loncóna tysiącletni rozwój tej medycyny udowodnił, że to, co naturalne, jest dużo lepsze niż mieszanka chemii i syntetyków. Twierdzi on, że „jeżeli wszystkie kultury się od siebie różnią, medycyna powinna uwzględniać te różnice i być dostosowana do każdej z kultur”.

 

Czytaj więcej na iberoameryka.com

Tekst: Adrianna Wysocka

Dodaj komentarz