fbpx

Rachel Brouwer – czternastolatka, która chce zmienić świat

sherren-inventor-090516_frame_10215

System oczyszczania wody, opracowany przez Rachel uczennicę 9(!) klasy Akademii Bedford  wykorzystuje węgiel oraz filtr bawełny do usuwania zanieczyszczeń. Przefiltrowana w ten sposób woda jest następnie umieszczana w dwulitrowych butelkach, ustawiana na rozgrzany blaszany dach i nasłoneczniana – promieniowanie UV zabija bakterie. Żeby tego było mało, dziewczynka zaprojektowała także, przy użyciu wosku sojowego, pasek wskaźnikowy. Kiedy woda jest zdatna do picia, pasek zmienia kolor.

Nie chodzi jednak wyłącznie o zaznaczenie swojej obecności w kręgach naukowych.  System opracowany przez Rachel ma zostać przetestowany w Pakistanie, dzięki znajomości z Zebu Jilani, urodzoną jako księżniczka właśnie w tym państwie oraz przewodniczącą Swat Relief Initative,  organizacji pomagającej dzieciom i kobietom żyjącym w złych warunkach i mającym mniejsze prawa.

System oczyszczania pojawi się również w Phoenix, Arizona podczas międzynarodowego konkursu naukowego-Rachel jest członkinią ośmioosobowego zespołu z Kanady, które wezmą w nim udział.

To była ogromna niespodzianka, nigdy bym się nie spodziewała, że będę częścią zespołu – powiedziała dziewczynka w komentarzu dla CBC Radio.

The Intel International Science and Engineering Fair to największe na świecie międzynarodowe zawody poprzedzające college. Według strony internetowej konkursu, uczestniczy w nim około 1700 uczniów z ponad 75 krajów, regionów i terytoriów.

B97537376Z.120151225185341000G7BC4KAU.11

Brouwer przyznała, że jej inspiracją do stworzenia systemu oczyszczania, była Malala Yousafzai, pochodząca z Pakistanu aktywistka i jednocześnie najmłodsza na świecie zdobywczyni Nagrody Nobla.

Kiedy byłam w 7 klasie, wybrałam się na wspinaczkę do New Hempshire, gdzie razem z moim bratem zobaczyliśmy wszystkie te jeziora i rzeki, a potem zobaczyliśmy oznakowania ‘Skażone. Nie pić.’ – wspomina Rachel.

W tym samym czasie czytałam książkę ‘Jestem Malala’. W tej książce wiele dzieci i kobiet umierało z powodu epidemii cholery, więc tak jakby połączyłam dwa pomysły w jeden. I chciałam zrobić coś co ma znaczenie.

Badania na temat oczyszczania przyniosły jej już złoty medal w konkursie Kanada-Wide Sience wraz z tytułem najlepszego juniorskiego projektu mającego wpływ na środowisko. Idąc za ciosem,  została poproszona o przetestowanie czy jej system może być dostosowany do odfiltrowywania metali ciężkich, jak ołów. Rozpoczęła więc testowanie różnych filtrów.

Uważam, że naturalne adsorbenty mogą być użyte do odfilrowania metali ciężkich. Testowałam skórki od banana, korby kukurydzy, plewy kokosów… Wszystkie zużyte materiały, których nie można już użyć w innym celu. – opowiada Brouwer.

W tej chwili testuję, które adsorbenty byłyby dobre dla odfiltrowania arsenu, kadmu czy ołowiu. Właśnie teraz czekam na wyniki.

 

Źródło: cbc.ca

Opracowanie: Beata Miernik

 

Dodaj komentarz