fbpx

Pociąg napędzany wodorem. W Polsce zakupiono już 12 składów

Nowoczesny, ekologiczny i cichy. Pociąg napędzany wodorem już wkrótce zostanie włączony do polskiego ruchu kolejowego. Zastąpienie nim jednego pociągu spalinowego przyniesie taki sam efekt, jak wycofanie 400 samochodów z ruchu drogowego na okres roku.

Coradia iLint, pociąg wyprodukowany przez firmę Alstom jest pierwszym na świecie pociągiem napędzanym wodorem. Maszyna aktualnie jest testowana na torze Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie, koło Wrocławia. Wielkopolska zamówiła już 12 składów takiego pociągu – być może to właśnie w Wielkopolsce powstanie pierwsza polska linia wodorowa wraz ze stacjami do ładowania.

Pociąg jest wyposażony w ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru w energię elektryczną, a przy tym porusza się płynnie i cicho. Nie emituje spalin, ale parę wodną i wodę. Coradia iLint rozpędza się do 140 km/4 i mieści aż 300 pasażerów. Zdaniem producenta, na jednym ładowaniu pociąg pokona trasę liczącą ok. 1 tys. km.

– Pociągi Coradia iLint to ogromna szansa dla Polski na ograniczenie emisji CO2, a nawet na dekarbonizację transportu szynowego – powiedział Sławomir Nalewajka, dyrektor zarządzający Alstom w Polsce.

Zastąpienie jednego pociągu spalinowego pociągiem napędzanym wodorem będzie miał wysoce ekologiczne skutki – według informacji podanych przez Alstom, będzie to równało się wycofaniu na rok z ruchu drogowego ok. 400 samochodów. Pociąg będzie jeździć po niezelektryfikowanych trasach, na których pojawią sią stacje do ładowania. Polska jednostka ma zostać zaprezentowana już we wrześniu.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
spidersweb.pl

Dodaj komentarz