fbpx

Ksiądz z Elbląga wrzucił pieniądze z tacy do puszek WOŚP

Ksiądz Kazimierz Klaban z Elbląga po raz kolejny wsparł Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, wrzucając do puszki pieniądze zebrane na tacę podczas mszy. — Nie żałuję na to grosza. Od siebie dzisiaj chcę dać coś więcej — mówił.

W niedzielę odbył się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ksiądz Kazimierz Klaban, proboszcz polskokatolickiej parafii Dobrego Pasterza w Elblągu, na oczach uczestników mszy wrzucił  do puszek WOŚP pieniądze zebrane na tacę.

Proboszcz robi podobną akcję od 2018 roku, po powrocie ze szpitala.

— Miałem drugi udar wówczas. Serduszka ponaklejane na te sprzęty wszystkie, które tam na salach były, dały dużo do myślenia. To był chyba taki bodziec do tego, żeby coś w tym kierunku zacząć po prostu robić — wyjaśnił duchowny w rozmowie z TVN24.

Jak mówił, przez ostatnie lata, kiedy parafia wspiera WOŚP, przychodzą nie tylko parafianie, „nawet bym nie powiedział sympatycy, bo tych ludzi bardzo często widzę pierwszy raz na oczy, i są hojni”. — I to wcale nie byle jak hojni — dodał.

— Ja się cieszę, bo zawsze usta mi się uśmiechają i oczy się świecą, jak człowiek widzi, bo to idzie na szczytny cel. Tym bardziej w tym roku, jeżeli chodzi o wady wzroku małych dzieci — powiedział ksiądz Klaban.

— Nie żałuję na to grosza. Od siebie dzisiaj chcę dać coś więcej. Ja zawsze od siebie dokładałem coś, nie chwaląc się tym absolutnie — dodał.

„Cieszymy się, że taką działalność ktoś podejmuje”

— My przyszliśmy specjalnie, bo znamy działalność księdza i chcieliśmy dołączyć się do zbiórki. Rodzina się też udziela — mówiła reporterowi mieszkanka Elbląga.

— Szanujemy to, bardzo jesteśmy zadowoleni, cieszymy się, że taką działalność ktoś podejmuje, nie tylko młodzież, ale i księża działają. Żal tylko, że nie wszyscy — dodał inny mieszkaniec miasta.

1,5 miliarda złotych na 67 tysięcy urządzeń

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 29 edycjach fundacja zebrała na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad półtora miliarda złotych, które przeznaczyła na zakup ponad 67 tysięcy urządzeń. W czasie ubiegłorocznego Finału zebrano blisko 211 milionów złotych, co jest najwyższą kwotą w historii organizacji.

„Przejrzyj na oczy” to hasło, pod którym organizowany jest 30. Finał WOŚP. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się — według badań przygotowanych przez Grupę IQS i opublikowanych w styczniu 2021 roku — największym zaufaniem społecznym w Polsce. 84 proc. badanych wskazało, że ufa Fundacji WOŚP — w tym 52 proc. badanych określiło, że zdecydowanie ma zaufanie do Orkiestry, a 32 proc. — raczej ma zaufanie.

One thought on “Ksiądz z Elbląga wrzucił pieniądze z tacy do puszek WOŚP

Dodaj komentarz