fbpx

Polski artysta tworzy niesamowite dzieła przy pomocy lupy

Artysta-amator zafascynowany światłem w malarstwie impresjonistów, lubi zwiedzać galerie i muzea, interesuje się historią Pomorza Gdańskiego i Lęborka. Ze szczególną pasją podchodzi do rysunku historycznego; archiwalne zdjęcia, stare pocztówki, niejednokrotnie stanowią wzór dla powstających prac.

0Przerysowuje je używając lupy. Ta fascynacja poza odświeżaniem starych widoków, jest cenna sama w sobie dla historyków i historyków sztuki, jako rodzaj dokumentacji. Rysunki Bronisława Lisa zachowują pewien niepowtarzalny charakter, jest to historia rysowana ręką autora. Rysunek  jest niezwykle precyzyjny, niemal fotograficznie przedstawia obrazy z przedwojennego Gdańska czy Lęborka. Prace te jednak zachowują  świeżość.

Bronisław Lis jest rysownikiem nastroju oddanego za pomocą niezmiernie skromnych środków – czerni i bieli, światła i cienia. Jest w tym malarstwie wiele impresjonistycznych zabiegów (w oddawaniu szczegółów) nie ma tu jednak zmagania z kolorem i światłem, jest tylko czerń, biel i gama szarości. Bronisław Lis podjął jedną z najtrudniejszych dróg dochodzenia do własnej artystycznej prawdy; perfekcyjne odtwarzanie widzianego obrazu połączone z własnym sposobem na modelunek światła i cienia.

Miał już liczne wernisaże, w swoim dorobku artystycznym ma ok. 80 obrazów olejnych, ok. 900 rysunków i ok. 350 portretów. Jest autorem herbu Łęczyc oraz Nowej Wsi Lęborskiej.

artysta

artysta
Rybacy z Jastarni
artysta
Motława . Jesień 1926r.

Więcej na: gdanskstrefa.com

Dodaj komentarz