fbpx

Córka i wnuk Johna F. Kennedy’ego odtwarzają pływacki wyczyn z czasów II wojny światowej

John F. Kennedy, 35. prezydent Stanów Zjednoczonych, znany jest przede wszystkim ze swojej roli politycznej. Jednak dla wielu, jego odwaga i bohaterstwo w czasach II wojny światowej na Pacyfiku przewyższają nawet jego polityczne osiągnięcia. W 80. rocznicę tej heroicznej przygody jego córka, Caroline Kennedy, wraz ze swoim synem, postanowiła odtworzyć ten pływacki wyczyn.

W sierpniu 1943 roku, jako porucznik marynarki wojennej, Kennedy przewodził małemu torpedowcowi PT-109. Kiedy jego jednostka została zaatakowana przez japoński niszczyciel, Kennedy zebrał ocalałych członków załogi i wpław poprowadził ich na pobliską niezamieszkaną wyspę Plum Pudding Island, pokonując 5,6 km. Następnie, w poszukiwaniu pomocy, Kennedy i jego towarzysze wielokrotnie przepływali pomiędzy okolicznymi wyspami.

Z okazji 80-lecia tej przygody Caroline Kennedy, obecnie pełniąca funkcję ambasadora USA w Australii, wraz ze swoim synem Jackiem Schlossbergiem, postanowiła przepłynąć ten sam dystans, który pokonał jej ojciec w czasie wojny. Ich podróż między wyspami Olasana i Naru była hołdem dla Johna F. Kennedy’ego i jego załogi.

Ambasador Kennedy wyraziła głęboką wdzięczność i podziw dla swojego ojca, mówiąc, że doświadczenie to pozwoliło jej „na nowo docenić jego bohaterstwo”. Jej syn, Jack Schlossberg, dodał, że czuje wielki podziw dla swojego dziadka, podkreślając wytrwałość potrzebną do przetrwania w tak trudnych warunkach.

Dodaj komentarz