fbpx

Dzieła 30 tys. artystów wylądują na Księżycu- to przesłanie na przyszłość

Wkrótce na powierzchni Księżyca znajdzie się niezwykłe archiwum, zawierające dzieła ponad 30 tysięcy artystów z całego świata. Jest to część inicjatywy Lunar Codex, za której stworzeniem stoi kanadyjski fizyk i pisarz, Samuel Peralta. W rozmowie z “New York Times”, Peralta podkreślił, że celem tego przedsięwzięcia jest przesłanie o niezłomności ducha ludzkiego, który nawet w obliczu wojny, pandemii czy kryzysu gospodarczego, nie przestaje tworzyć piękna.

W ramach projektu Lunar Codex, dzieła artystów zostały zarchiwizowane na kartach pamięci oraz na NanoFiche — innowacyjnych, opartych na niklu nośnikach pamięci. Zawartość jest przechowywana w czterech kapsułach. Pierwsza z nich miała już swoją kosmiczną podróż, gdyż okrążyła Księżyc na pokładzie kapsuły Orion w ramach misji programu Artemis NASA.

Kolejne kapsuły zostaną wysłane na powierzchnię Księżyca w ramach Commercial Lunar Payload Services (CLPS) – programu, który umożliwia dostarczanie ładunków na Księżyc przez NASA. Pierwsza z nich zostanie umieszczona na rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX i ma zostać wystrzelona jesienią 2023 roku.

Samuel Peralta, główny twórca inicjatywy, z niezwykłą starannością dobrał prace do kolekcji. W archiwum znalazły się m.in. drzeworyty z Ukrainy, poezja z krajów zagrożonych zmianami klimatycznymi oraz liczne numery magazynu “PoetsArtists”. Peralta uzyskiwał pozwolenia na zdigitalizowanie dzieł, kontaktując się z twórcami przeważnie za pośrednictwem galerii sztuki lub wydawnictw.

Peralta w swoich wypowiedziach dla mediów porównuje koncepcję księżycowego archiwum do płyt wysłanych w kosmos na pokładzie sond Voyager 1 i Voyager 2 w 1977 roku. Płyty te zawierały przesłanie dla potencjalnych obcych cywilizacji — dźwięki ziemskiej przyrody, muzykę i pozdrowienia w wielu językach.

Inicjatywa Lunar Codex to hołd dla ludzkiej kreatywności, ale przede wszystkim przypomnienie, że nawet w najcięższych chwilach człowiek potrafi odnaleźć piękno i dążyć do jego tworzenia. To również symbol naszej dążności do zostawienia śladu, nie tylko na Ziemi, ale i poza nią.

Źródło: lunarcodex.com, The New York Times

Dodaj komentarz