fbpx

„Woskowijki” – naturalne opakowania wielorazowego użytku

Marta i Łukasz to młodzi małżonkowie z Krakowa, którzy postanowili rozwiązać problem plastikowych opakowań, szukając naturalnej, ekologicznej alternatywy. Swoim wynalazkiem o sympatycznej nazwie „Woskowijki”, chcą się podzielić z resztą świata.

Woskowijki to bawełniane szmatki nasączone pszczelim woskiem.

„Pomysł na Woskowijki zrodził się z przekonania, że musi istnieć jakiś sposób na wyeliminowanie choćby części plastiku z naszego życia” – napisali na swojej stronie autorzy projektu.

Prowadząc własny dom, często spotykaliśmy się z koniecznością zapakowania jakiegoś jedzenia, przechowania na później lub zabrania do pracy/na wycieczkę. Najczęściej służyła nam do tego folia aluminiowa, spożywcza lub plastikowe pojemniki. Generowało to niepotrzebne śmieci, gdyż opakowania takie są z reguły jednokrotnego użytku.

Odpowiedzią na to był pomysł wykorzystania naturalnych materiałów i stworzenie opakowania wielokrotnego użytku, który spełniałby te same funkcje a nawet zyskał kolejne.”

Po miesiącach prób Marta i Łukasz stworzyli Woskowijki czyli organiczną bawełnę o pięknych wzorach, nasączoną mieszaniną naturalnego wosku pszczelego, żywicy sosnowej i olejku jojoba.

Woskowijki są nie tylko wielorazowe – można je umyć pod letnią wodą – ale również bardzo funkcjonalne.

Przybierają formę zwijanych w nie przedmiotów, a także mają właściwości antybakteryjne, dzięki czemu żywność wolniej się psuje.

Woskowijki idealnie nadają się do przechowywania chleba, kanapek, warzyw, owoców, serów, przekąsek, do przykrycia miseczki lub kubeczka.

Kolorowe wzory i ciekawy pomysł przykuł uwagę wielu osób, które starają się żyć w zgodzie z naturą i dbają o środowisko.

Na razie Woskowijki można kupić na stronie internetowej twórców, jednak rosnące zainteresowanie produktem wskazuje, że bawełniane szmatki mogą niebawem podbić nasz polski, a może nawet światowy eko rynek. Tego Marcie i Łukaszowi życzymy z całego serca.

Można również wykonać Woskowijkę samemu, przy pomocy domowych przedmiotów. Poniżej wideo z kilkoma prostymi sposobami:

Dla Dobrych Wiadomości Anna Budzowska

Dodaj komentarz