fbpx

Badacze przywrócili do życia roślinę sprzed 32 tys. lat

Przyszłość kryje przeniami wiele tajemnic, a eksperymenty takie jak ten rozpalają wyobraźnię. Naukowcom udało się ożywić roślinę sprzed 32 tys. lat! Czy to krok w kierunku przywrócenia wymarłych gatunków?

Okazuje się, że kluczowe elementy roślin istniejących na Ziemi przed tysiącami lat są w stanie przetrwać w lodzie, przez co możliwe jest ich ponowne ożywienie. 10 lat temu głośno było o udanym “wskrzeszeniu” rośliny Silene stenophylla, której nasiona naleziono na terenie Syberii, dzięki eksploracji ówczesnych wiewiórczych kryjówek.

Po wydobyciu ich z wiecznej zmarzliny naukowcy dostrzegli, że o ile dojrzałe nasiona są uszkodzone, o tyle te, które nie zdążyły się w pełni rozwinąć, zachowały się w dobrym stanie. Po pobraniu właściwych tkanek z sukcesem udało się doprowadzić do kiełkowania.

Sukces naukowców

Dzięki staraniom badaczy, z prehistorycznych nasion, których wiek metodą datowania radiowęglowego oszacowano na 32 tys. lat, udało się wyhodować Silene stenophylla. Okazalo się, że pradawna roślina różni się od swojego współczesnego odpowiednika wielkością płatków – te są i szersze, i dłuższe, dając namiastkę świata, w którym flora była znacznie bardziej monumentalna od bieżącej.

Najciekawszy w tym wszystkim jest fakt, że rośliny, po tym, gdy wyrosły, wytworzyły też własne nasiona, co pozwoli dalej je rozmnażać. Naukowcy uczą się teraz właściwych warunków ich przechowywania. Według ekspertów, jak botanik Elaine Solowey, wieczna zmarzlina może więc okazać się przestrzenią skrywającą przed nami ogromną liczbę gatunków możliwych do odzyskania. W przypadku powodzenia takiego projektu jej zdaniem mogłoby to okazać się wybawieniem dla środowiska, zwłaszcza w przypadku pożytecznych roślin, które z różnych powodów wyginęły, a dziś ich obecność przyniosłaby naturze wiele korzyści.

Być może z czasem uda się wkomponować we współczesny biotop gatunki, które wydawałoby się, że straciliśmy już na zawsze.

 

Dodaj komentarz