fbpx

Powstaje pierwszy polski satelita telekomunikacyjny

Firma Thorium Space, z siedzibą w Polsce, nawiązała współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w ramach inicjatywy HummingSAT, mającej na celu rozwój małych satelitów telekomunikacyjnych dla geostacjonarnej orbity ziemskiej (GEO). Współpracuje również ze szwajcarską firmą SWISSto12. Thorium Space, która istnieje od sześciu lat, od początku swojej działalności koncentrowała się na tworzeniu satelitów telekomunikacyjnych z wykorzystaniem polskiej technologii i inżynierów. Firma odpowiada za planowanie misji, projektowanie satelity Small GEO i tworzenie cyfrowego ładunku danych.

Całkowity koszt projektu wynosi około 75 milionów euro, z czego ESA zapewni finansowanie w wysokości 8 milionów euro na pierwszy etap trwający dwa lata i 25 milionów euro na drugi, trzyletni etap. Thorium Space poszukuje dodatkowego finansowania od różnych firm i instytucji. Zakłada się, że polski satelita telekomunikacyjny zostanie wystrzelony w ciągu pięciu lat.

Satelita SmallGEO, ważący około tony, będzie znacznie lżejszy niż starsze modele satelitów. Może być wykorzystywany do celów wojskowych lub rządowych, ale prawdopodobnie pierwszy satelita będzie miał zastosowanie komercyjne. Paweł Rymaszewski z Thorium Space podkreśla, że satelita i ładunek będą uniwersalne, z możliwością zmiany konfiguracji w zależności od potrzeb klienta.

Satelita ma być wyposażony w szeroki zakres częstotliwości, w tym te używane przez NATO, i ma działać przez 15 lat. Po tym okresie zostanie przeniesiony na orbitę cmentarną, a jego deorbitacją zajmie się SWISSto12. Rymaszewski akcentuje, że technologia Thorium Space zmienia rynek satelitów, oferując niższe koszty i większą elastyczność.

Źródło: naukawpolsce.pl

Dodaj komentarz